Niezwykłe bum bum rurki

Filed in Kultura by on 24 sierpnia 2015 0 Comments

Na rynku muzycznych zabawek dla dzieci zapanowała prawdziwa rewolucja, kiedy pojawiły się Bum bum rurki. Nazwa ta niewiele może mówić osobie, która do tej pory nie miała z nimi styczności, zapewne budzi też niezbyt poważne skojarzenia – ot, jakaś kolejna zabawka dzięki której dziecko może zrobić trochę hałasu, podenerwować rodziców, a następnie rzucić ją w kąt. Nic bardziej mylnego. Bum bum rurki to rodzaj instrumentu muzycznego, który mimo sympatycznego i kolorowego wyglądu może służyć jako podstawa muzycznej edukacji każdego dziecka.

Czym właściwie są Bum Bum Rurki?

Oryginalną nazwą tego produktu są Boomwhackers. Mają one postać kolorowych i lekkich rurek, czy też tub, których uderzenie (jedną rurką o drugą, albo rurką w dowolny przedmiot) wydobywa z nich dźwięk. Można na nich także grać uderzając w nie pałeczkami. Bardzo prosta, atrakcyjna budowa i jeszcze prostsze zasady używania sprawiają, że nawet najmłodsze dziecko może się nimi zainteresować i dzięki nim zostanie wprowadzone w świat muzyki i regularnych dźwięków. To jednak nie tylko zabawa dla maluchów, przedszkolaków. Bum Bum Rurki występują w kilku różnych wersjach, dostępne są w rozmaitych zestawach w zależności od stopnia rozwoju i zaawansowania dziecka (lub dorosłego). To zabawka, która dzięki odpowiednim uzupełnieniom rośnie razem z dzieckiem i zyskuje coraz to nowe funkcje (dźwięki, brzmienia). Bum Bum Rurkami bawią się dzieci w domach, ale jest to też coraz popularniejszy sposób na animację dzieci przez pedagogów, nauczycieli, a także sposób na rozruszanie publiczności przez artystów (muzyków, showmanów, komików, aktorów). Rurki zyskały już wiele różnych nagród w Polsce i w świecie, jako bardzo ciekawa i wysoce przydatna zabawka edukacyjna.
Na czym polega zabawa Bum Bum Rurkami?

Zasady używania Bum Bum Rurek są banalnie proste, dzięki czemu niezwykle szybko wprowadzają one każdą zainteresowaną osobę w świat muzyki, dostarczając przy tym jednocześnie wiele zabawy. Każda z rurek ma inny kolor, który odpowiada danemu dźwiękowi. Nie trzeba więc znać nut, by na nich grać – wystarczy kierować się barwami. Niepotrzebne są pięciolinie, ósemki czy klucze wiolinowe, zamiast tego stosowane są zapisy sekwencji barw.
Bum Bum Rurki z powodzeniem stosowane są podczas zajęć szkolnych, na lekcjach muzyki nie tylko dla najmłodszych. Polecane są jako pierwszy kontakt dzieci z muzyką, bo o ile nuty są mało intuicyjne dla większości z nich, to jednak kolory rozpoznaje większość, a połączenie kolorów z dźwiękami dodatkowo wpływa na korzystne stymulowanie zmysłów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *