Sauna parowa czy sucha

Filed in Sport by on 8 grudnia 2013 0 Comments

Słowo „sauna” jest powszechnie wykorzystywane aby opisać różnego rodzaju kabiny czy kapsuły oddziałujących na organizm wysoką temperaturą. Nie jest to poprawne. Bardzo często mylone są ze sobą sauna i łaźnia parowa.

Podstawową różnicą jest to, iż w tradycyjnej saunie nie używa się pary wodnej, przez zbyt wysoką temperaturę do nawet 95°C. Para wodna jest z kolei wykorzystywana do zabiegów w łaźni parowej, w której panuje znacznie niższa temperatura, bo ok. 50°C.

Drugą istotną różnicą jest pochodzenie. Jak wiadomo sauna wywodzi się ze Skandynawii, a jej budulcem jest drewno. Z kolei łaźnia parowa pochodzi z kręgu kultury śródziemnomorskiej i jest wykonana z kamienia, lub ceramiki.

Sauna posiada piec elektryczny, z reguły opalany drewnem, z rozgrzanymi kamieniami i wentylacją. W czasie „kąpieli” saunowej działają one na nasz organizm naprzemiennie ciepło z zimnem. Wewnątrz sauny umieszczone są na kondygnacjach ławy. Z każdą z nich rośnie temperatura oddziałująca na organizm: od 50°C na dolnej ławie do 100°C na najwyższej.

Sauna sucha zalety

Taka temperatura sauny powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych skóry, a w efekcie pocenie. Ciepło wpływa na relaks mięśni i komfort psychiczny. Na przemienne chłodzenie ciała daje uczucie świeżości – wszystko to podnosi naszą odporność oraz oczyszcza skórę z toksyn.

A jak to wygląda w łaźni parowej?

Łaźnia rzymska

Działa w niej urządzenie emitujące parę wodną charakteryzującą się wysoką wilgotnością względną. Taki generator pary instaluje się obok kabiny łaźni. Wewnątrz jej panuje niska temperatura do 50°C oraz wysoka wilgotność względna do 100%. Gorąca para dobrze działa na choroby dróg oddechowych czy też dolegliwości reumatyczne. Z kolei wilgotne ciepło kąpieli parowej ma zbawienny wpływa na skórę i krążenie krwi.

Jak korzystać z sauny?

Zanim wejdziemy do sauny należy umyć ciało i osuszyć. Do sauny najlepiej wchodzić nago. Do środka zabieramy duży ręcznik. Można go rozłożyć na ławie i położyć się na nim.

Na początku najlepiej będzie położyć się na najniższej ławie. Potem wchodzimy coraz to wyżej. Zasada jest taka – im wyższa temperatura w saunie, tym krócej w niej przebywamy, a dłużej ochładzamy organizm. Można wejść po prysznic znajdujący się obok sauny.

Ochładzanie wykonujemy od kończyn w kierunku serca. Kiedy wejdziemy ponownie do sauny, tym razem wejdźmy już na drugą czy trzecią ławę. Kolejno powtarzamy czynności. Po wizycie w saunie trzeba koniecznie wypocząć, a także napić się wody, czy wyciskanego soku.

Sauna a zdrowie

Jakie są wskazania do korzystania z sauny?

Na pewno napięcia mięśni, reumatyczne zapalenie stawów, nieżyt oskrzeli, astma oskrzelowa, niskie ciśnienie krwi, zaburzenia przemiany materii, zaburzenia miesiączkowania. Zaś do przeciwwskazań zaliczamy: ostre stany reumatyczne, nowotwory, ostre infekcje, niewydolność serca i krążeniowa, nadciśnienie, zakrzepowe zapalenie żył, epilepsja.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *