Alba – obowiązkową garderobą duchownych

alby

Będąca szatą liturgiczną alba stanowi obowiązkową część garderoby duchownych oraz osób usługujących w trakcie liturgii obrządku łacińskiego. Noszona jest także przez sporą grupę duchownych kościoła protestanckiego. Co symbolizuje alba?

Symbolika alby

Alba, wywodząca się od rzymskiej tuniki, będąca długim białym odzieniem kapłańskim, niegdyś szytym z płótna lnianego i konopnego, jest szatą liturgiczną zakładaną przez duchownego na humerał. Jednocześnie stanowi jedną z najstarszych szat liturgicznych znanych ludzkości.

Głęboka symbolika alby przede wszystkim odnosi się do jej koloru. Alba jest bowiem zawsze biała. Kolor ten symbolizuje niewinność kapłana, który w takim stanie umysłu powinien przystąpić do obrzędów chrześcijańskich i innych religii. Także jej długość, sięgająca do kostek symbolizuje nadzieję na zbawienie oraz wytrwałość związaną z pełnieniem dobrych i szlachetnych uczynków. Albę opasuje pasek zwany cingulum, który z kolei odzwierciedla chęć pozostania w czystości oraz w pełnej powściągliwości kapłana wobec codziennych pokus.

Na albę zakładana jest stuła, przedstawiająca niejako obraz jarzma Pańskiego, czyli obowiązki przyjęte na siebie przez kapłana, już w trakcie święceń.

Niewinność, czystość, nadzieja oraz powściągliwość nieodłącznie są związane z albą, także we współczesnym, pełnym pokus i przeróżnych bodźców świecie.

Alba – ponadczasowy wzór z głęboką symboliką

Alba niezmiennie jest szatą wyposażoną w długie rękawy, zawsze sięga do kostek. Niegdyś szyta była wyłącznie z lnu, a obecnie z różnego rodzaju materiałów.

Świat pędzi naprzód i wprawdzie materiał, z jakiego uszyta jest alba zasadniczo różni się od niegdyś używanego, to jednak jej krój w podstawowym wzorcu i wyraz pozostał niezmienny. Śnieżnobiała alba, symbolizująca niewinność, czystość i powściągliwość kapłańską, wciąż obecna jest we współczesnym kościele.

Grupa odbiorców alb

Obecnie alby szyte są dla kapłanów, ale także dla ministrantów i lektorów. Wciąż alba kapłańska stanowi podstawowy element stroju liturgicznego, dlatego firmy specjalizujące się w szyciu szat liturgicznych kładą nacisk na ich doskonałą jakość i wykonanie.

Alby szyte są w oparciu o sporą liczbę tworzonych wykrojów. Także modyfikacji uległ materiał, z jakich szaty te są wykonywane. Często są to wysoko gatunkowe i starannie selekcjonowane tkaniny wraz z subtelnymi dodatkami.

Współczesne alby kapłańskie wykonane są z najwyższej jakości materiałów, cechuje je ciekawe wzornictwo, bazujące jednak na podstawowej i od lat znanej formule. Odbiorcami alb są także lektorzy, noszący alby lektorskie. Stanowią one również wysokogatunkowy asortyment, skierowany wyłącznie do tej wąskiej grupy odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *