Dlaczego warto oglądać filmy familijne?

Niezaprzeczalnie najlepszy sposób zagospodarowania czasu naszym pociechom to wszelki rodzaj wspólnej aktywności na świeżym powietrzu. Trudno się nie zgodzić, że nie zawsze jednak pogoda współgra z naszymi planami. Pewne jest natomiast, że warto mieć w zanadrzu alternatywne rozwiązanie. Świetnym pomysłem na chłodne, deszczowe popołudnia mogą okazać się rodzinne seanse filmowe.

Miło spędzony czas w gronie najbliższych osób pomaga odetchnąć i oderwać się od obowiązków dnia codziennego. Ponadto jest to doskonała okazja do wzmocnienia i pogłębienia relacji. Wybór filmu może okazać się trudniejszy niż nam się wydaje. W końcu nie jest łatwo zadowolić wszystkich, szczególnie gdy osoby różnią się wiekiem i zainteresowaniami. Z pomocą przychodzą nam typowo familijne projekcje. Najczęściej są to filmy o tematyce lekkiej, czasami humorystycznej, a ich treści dostosowane są zarówno do tych starszych jak i do tych młodszych widzów. Ich fenomen polega na tym, że możemy być spokojni, bo nie zanudzą ani jednych, ani drugich, a z pewnością wywołają sporo uśmiechów, pozytywnych emocji czy wzruszeń. Możemy spotkać się z tymi animowanymi, fabularnymi, przenoszącymi nas w świat fantasy lub odnoszącymi się do realnej rzeczywistości. Ważną ich zaletą jest oczywiście płynąca z nich nauka. Bohaterowie zmagają się z trudnościami zbliżonymi do tych z naszego życia, przez co bardzo łatwo się z nimi utożsamiamy i szybciej przychodzi nam zrozumienie motywów ich działania. Dokładnie tak, jak w prawdziwym życiu popełniają oni błędy. Istotne jest jednak to, że wyciągają z nich wnioski i uczą się unikać ich w przyszłości. Takie filmy mogą stanowić zarówno naukę, jak i inspirację do głębokich przemyśleń.

Być może wywołają u nas sporo wątpliwości i skłonią do zmiany niektórych zachowań. Czasami mogą okazać się impulsem do zmian. Ciekawym pomysłem jest komentowanie zachowań głównych postaci podczas lub po zakończeniu filmu. Taka otwarta dyskusja wzbudza kreatywność i zmusza do myślenia. Dla dzieci i młodzieży stanowią cenną wskazówkę, jak radzić sobie w niełatwych często sytuacjach życiowych, pokazują możliwe rozwiązania wielu problemów oraz podkreślają najważniejsze życiowe wartości. Są więc cenne z różnych powodów i nie da się zaprzeczyć, że oprócz rozrywki spełniają również cele edukacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *