Wybieramy lustro łazienkowe

lustro w nowoczesnej łazience

Lustro jest niezbędnym elementem wielu pomieszczeń, a w łazience pełni szczególną rolę. W sprzedaży znajdziesz mnóstwo opcji do wyboru, dlatego bez problemu dobierzesz odpowiedni model do swojego domu.

Rozmiar lustra

łazienka w stylu tradycyjnymWybierając rozmiar lustra, powinieneś rozważyć nie tylko jego rozmiar, ale także proporcje. Zazwyczaj lusterka kosmetyczne nie są zbyt szerokie, z pewnymi wyjątkami, o których będzie mowa później. Lustro do łazienki powinno pokrywać większość powierzchni, która znajduje się nad umywalką. Nie zawsze możemy użyć w tym wypadku lustra o standardowym rozmiarze – rozwiązaniem będzie zamówienie zwierciadła pod konkretny wymiar. Dopuszczalne jest również zapełnienie przestrzeni w 70-80 procentach. Jeśli przestrzeń nad umywalką jest szeroka lub posiadasz dwie, trzy umywalki obok siebie, użyj kilku luster lub jednego, ale obszernego.

Funkcjonalność

Pod względem wysokości funkcjonalne lustro musi sięgać około 30 centymetrów powyżej i poniżej linii oczu osób, którzy będą z niego korzystać, ale im większa wysokość, tym lepiej. Lustro do łazienki powinno wisieć około 120 centymetrów od podłogi, choć jest to oczywiście uzależnione od wzrostu wszystkich mieszkańców.

Korzystanie z kilku wysokich i wąskich lusterek może nadać pomieszczeniu bardziej pionowy wygląd, uwydatniając jego wysokość (rozwiązanie jest szczególnie skuteczne, gdy masz wysoki sufit). Z kolei użycie jednego dużego lustra powiększa optycznie pomieszczenie, odbijając więcej przeciwległych ścian. Ostateczny wybór sprowadza się do naszych osobistych preferencji, ponieważ oba rozwiązania są równie funkcjonalne.

Mała łazienka

W małych pomieszczeniach nie może zabraknąć kilku luster. Oprócz jednej sztuki, która musi znaleźć się nad umywalką, warto rozważyć montaż dodatkowych dwóch luster do łazienki. Najlepiej wykorzystać do tego przeciwległą do umywalki ścianę – w ten sposób będzie odbijać się jeszcze więcej światła, co dodatkowo poszerzy przestrzeń. Trzecie lustro można zawiesić np. na drzwiach.

Kinkiety

Jeżeli planujemy zawieszenie kinkietów nad umywalką, musimy wybrać odpowiednio mniejszą taflę lustra, aby wszystkie elementy zmieściły się na ścianie. W przypadku kinkietów należy unikać luster z grubymi, masywnymi ramami, które będą rzucały cień. Ciekawym i zarazem funkcjonalnym dodatkiem jest lustro do łazienki oświetlone mlecznymi żarówkami – jak w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Taki model świetnie rozświetla twarz i ułatwia wykonanie makijażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *