Zapamiętywanie snów

Trudno nie zgodzić się, że sny potrafią być niezwykle intrygujące. Nieraz budzą w nas nieopisane emocje i przesądzają o długo utrzymującym się później nastroju. Czasami przedstawiają nam szczęśliwe chwile z naszego życia, są odzwierciedleniem pokładanych nadziei czy podejmowaniem kroków, do których na jawie jeszcze brak nam odwagi. Nie zawsze jesteśmy jednak zadowoleni z ich przebiegu. Zdarzają się i takie, o których chcemy jak najprędzej zapomnieć. Takie, po których czujemy się zagubieni czy przerażeni. Emocje odgrywają kluczową rolę w rozumieniu naszych marzeń sennych. Dlatego ich interpretacja może okazać się kluczowa w zdobywaniu samoświadomości i samorozwoju. Śniąc nieraz stajemy przed swoimi największymi lękami, nieraz znajdujemy się też w sytuacji bez wyjścia. Czasami uczestniczymy w zdarzeniach, a czasami jesteśmy jedynie biernymi obserwatorami. Niezależnie od perspektywy sny stanowią istotną wskazówkę dotyczącą naszego życia. Odpowiednie zrozumienie zawartych w nich symboli, wydarzeń i połączenie ich z naszymi uczuciami pozwala nam na spojrzenie w głąb siebie i dostrzeżenie wielu szczegółów, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Być może to właśnie w snach czekają odpowiedzi na wszystkie wątpliwości czy rozwiązania problemów dnia codziennego.

Jednak lepsze rozumienie siebie samego i samodoskonalenie jest możliwe jedynie przy ich trafnej interpretacji. Nasze sny powstają w fazie snu zwanej fazą REM. To wówczas dochodzi do aktywności mózgu umożliwiającej utrwalanie śladów pamięciowych. Oczywiście zapamiętane zostają informacje najbardziej kluczowe do naszego funkcjonowania. Dlatego jak najbardziej zrozumiałe jest, że osoby przepracowane czy przeciążone ilością informacji, odrzucą te dotyczące treści ich marzeń sennych. Wydawać się może, że chcąc zapamiętać sen, wystarczy po prostu chcieć. Nastawienie i siła woli mogą zdziałać cuda.

Świetnym sposobem umożliwiającym dokładną analizę snów jest prowadzenie dziennika. Codzienne zapisywanie sennych przeżyć pomaga lepiej zapamiętać ich przebieg. Ważne jest, by umieszczać w nim swoje emocje i jak najwięcej szczegółów. Poszczególne przedmioty, które wyjątkowo zwróciły naszą uwagę możemy umieścić pod opisem konkretnego snu. Symbolika drobnych gestów czy przedmiotów pozwoli nam poszerzyć interpretacje chociażby o powszechne znaczenia, których doszukamy się w księdze snów. Należy jednak pamiętać, że każde znaczenie powinniśmy odnosić do własnej sytuacji życiowej. Wielokrotne czytanie zanotowanych snów pozwala na dostrzeżenie większej ilości potencjalnych znaczeń i głębszą analizę. Za każdym razem powinniśmy jednak spróbować odnieść treść i symbolikę naszego snu do obecnych spraw, konfliktów czy sytuacji stresowych. Z pewnością są one bardziej powiązane niż nam się wydaje. Szukając wyjaśnień musimy być ostrożni – łatwo bowiem popaść w nadinterpretację.

Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie przypomnieć sobie swój sen. Skuteczne może okazać się wtedy zadawanie pytań. Zastanowienie się nad towarzyszącymi nam emocjami, osobami, które w nim występowały czy miejscem w nich ukazanym finalnie doprowadzi nas do zarysu sennej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *