Czy współczesne trampki to obuwie tylko na WF?

Trampki Big Star

Jeszcze kilkanaście lat temu, a z całą pewnością w drugiej połowie ubiegłego wieku, klasyczne trampki stanowiły standardowe wyposażenie niemal każdego ucznia uczestniczącego w zajęciach wychowania fizycznego w szkole podstawowej, zawodowej, średniej, a nawet na studiach wyższych. Po prostu było to typowe obuwie sportowe, dla którego w zasadzie nie było innej sensownej alternatywy. Dopiero wraz z otwarciem się rynku na nowe produkty i nowe materiały, klasyczne materiałowe trampki stopniowo zastąpione zostały przez bardziej wytrzymałe i bardziej eleganckie obuwie sportowe typu adidas. Dzisiaj obserwujemy powolny powrót do tradycji, z tą jednak różnicą, że współczesne trampki rzadziej pełnią funkcję obuwia sportowego, a zdecydowanie częściej stają się eleganckim uzupełnieniem dla modnego stroju codziennego. Przykładem takich butów są niezwykle popularne w ostatnich latach trampki Big Star.

Współczesne trampki, w tym wspomniane wcześniej trampki Big Star to obuwie o charakterystycznym kroju, wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów tekstylny, wyposażone w stosunkowo cienką i bardzo elastyczną podeszwę. Jest to obuwie niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu, bardzo lekkie i elastyczne. Współcześnie zamiast zastosowań czysto sportowych, zdecydowanie częściej wykorzystywane jest jako obuwie codzienne, w połączeniu z wieloma modnymi, młodzieżowymi stylizacjami. Oczywiście buty tego typu mogą być również używane do uprawiania różnych sportów, w praktyce najczęściej korzysta się z nich przy aktywnościach związanych z subkulturą miejskiego streetwearu, używa się ich do jazdy na deskorolce, przy doskonaleniu technik parkuru lub przy wykonywaniu rowerowych akrobacji.

Nabywców na trampki Big Star i na inne współcześnie modne buty o tego typu konstrukcji należy szukać przede wszystkim w środowisku młodych osób i to bez rozróżnienia na ich płeć. Obecnie z klasycznych trampek równie chętnie korzystają dziewczęta jak i chłopcy czy nawet dorośli mężczyźni. Tego typu obuwie zapewnia bowiem wielką wygodę, poczucie lekkości i maksymalnej swobody. Oczywiście lekka konstrukcji trampek ma również swoje wady. Jedną z największych z nich jest cienka podeszwa, która nie zapewnia wystarczającej ochrony dla stóp, zwłaszcza jeśli musimy przemieszczać się po nierównej, kamienistej nawierzchni. W praktyce nie ma to większego znaczenia, ponieważ tego typu obuwie należy i tak przypisać do kategorii obuwia typowo miejskiego, a przecież w mieście na ogół nie ma problemu ze znalezieniem w miarę równych chodników i ścieżek, po których będziemy się w takich butach przemieszczać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *