Jak dobrać buty do okazji

baleriny damskie

Patrząc na kogoś mimowolnie kierujemy wzrok na jego buty. To część garderoby, która wiele mówi o człowieku. Buty nadają sylwetce i ogólnemu wizerunkowi ostateczny rys. Muszą być przede wszystkim czyste, zadbane, ale też dobrane pod resztę stroju i zgodnie z formalnymi wymogami sytuacji.

Pierwsza żelazna zasada doboru obuwia to unikanie przypadkowych zestawień i przemyślenie roli, jaką ma spełniać – dekoracyjną, czy może bardziej praktyczną. Musimy zastanowić się, czy w danej sytuacji lepsze będą klasyczne szpilki, baleriny damskie, czy botki na szerokim słupku.

Stroje okazjonalne

Każda okazja ma nieco inny charakter i wymaga odmiennego stroju. Suknia ślubna, balowa, sukienka koktajlowa i inne wizytowe kreacje najlepiej prezentują się w zestawieniu z obuwiem o wysokim standardzie wykonania. Buty formalne zawsze mają obcas – tego wymaga ogólnie przyjęta etykieta. W zależności od sytuacji mogą to być klasyczne czółenka, przy czym obcas nie powinien być wyższy niż 6 centymetrów. Takie obuwie nadaje się formalne spotkania biznesowe.
Przyjmuje się, że im późniejsza pora, tym obcas może być wyższy i cieńszy, dlatego na wieczorny bal możemy założyć niebotyczne szpilki. Z kolei na popołudniowy koktajl wypada założyć nieco niższe obcasy, np. słupki. Obuwie wieczorowe ma prawo błyszczeć, mienić się w świetle, posiadać kryształki i cekiny. To dodatkowa ozdoba stroju. Jeżeli nosimy buty bez palców, stopy muszą być gołe. Jednak etykieta wymaga, aby w formalnych sytuacjach nosić pończochy. To oznacza, że według dress-codu nie powinnyśmy zakładać sandałów (nawet jeżeli nóg nie widać spod sukni). Dopuszczalny jest jeden wyjątek, w którym buty mają odkrytą piętę, przy czym palce są zakryte.

Strój codzienny

Jako strój codzienny określa się garderobę, którą używamy na co dzień, ale która nie jest odzieżą sportową. Należą do niej sukienki spacerowe, żakiety, bluzki koszulowe, gładkie tiszerty, topy, klasyczne spodnie, spódnice, ładne swetry i kardigany z dzianiny.

Buty dostosowane do codziennego użytku powinny być przede wszystkim wygodne. Mogą być zarówno na obcasie, jak i płaskie. Odpowiednie będą zatem botki na słupku, baleriny damskie, buty na niskim obcasie (tzw. kaczuszki), jazzówki, sandały, lordsy itp. Najlepsze są buty wykonane ze skóry lub materiału skóropodobnego, który nie powinien także za mocno błyszczeć.

baleriny damskie

Na imprezę

Imprezowy styl ubierania nazywany jest często „klubowym”. Taki strój zakładamy na spotkania towarzyskie, randki, dyskoteki i inne zabawy. Tutaj dowolność jest dosyć spora, a do stylizacji możemy użyć butów formalnych, np. zestawienie jeansów z ozdobnymi, wysokimi szpilkami jest najlepszym przykładem stroju klubowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *