„Dopamina”- hormon szczęścia.

Dopamina to hormon stanowiący neuroprzekaźnik, który jest wytwarzany w mózgu. Nazywa się go inaczej „hormonem szczęścia”. Ma on rolę w regulowaniu emocji, samopoczucia, lęku oraz możliwości snu.  Poziom dopaminy ma także wpływ na zdolności podejmowania decyzji i kontrolę swoich pragnień. Zwiększony poziom dopaminy korzystnie  zadziała na rozwój umiejętności zwanych społecznymi. Można go zwiększyć naturalnymi metodami.

Pierwszym zalecenie jest włącznie do codziennej diety banany. W czasie dojrzewania owoce te wytwarzają chininą dopaminową, będąca naturalną formą dopaminy. Brązowe części bananów jakie pojawiają się na nich na skutek obicia mają  o dziwo największą ilości dopaminy. Codzienna dieta powinna być wzbogacona  w przeciwutleniacze. Te zwiększą poziom dopaminy, a także wyeliminują szkodliwe wolne rodniki. Przeciwutleniacze znajdziemy w warzywach i owocach (np. jagody, śliwki czy truskawki).

Warto ograniczyć spożywanie cukrów prostych i tłuszczy nasyconych.  Te drugie działa także szkodliwie dla naszych żył. Zatyka żyły i tętnice, co prowadzi do poważnych chorób.  Tłuszcz  zwierzęcy koniecznie zamień na oliwę z oliwek albo inny nienasycony tłuszcz.

Zrezygnuj z kawy lub zamień ją na kawę bezkofeinową. Kofeina zawarta w kawie pobudza neuroprzekaźniki i czasowo zwiększa poziom hormonu szczęścia,  jednak po jakimś czasie szybko spada. Wyeliminuj także alkohol, gdyż ten blokuje funkcje neuroprzekaźników- uzurpuje dobre samopoczucie, przez co uzależnia.

Na co dzień spożywaj parę migdałów czy też ziaren słonecznika, sezamu. Wybierz się do sklepu ze zdrową żywnością i wybierz produkty uzupełniające aminokwasy, te pomogą ci zwiększyć poziom dopaminy. Ludzki organizm naturalnie sam produkuje dopaminę kiedy jest w fazie zauroczenia drugą osobą i zakochania.

Jej nadmiar może jednak spowodować pewne ujemne skutki np. wydłuża czas krzepnięcia krwi, zaś z tych psychicznych – może być przyczyną skłonności hazardowych oraz rozrzutności finansowej (uzależnienie od przyjemności). Ponadto ma wpływ na rozwój alkoholizmu – alkohol daje nam pozorne szczęście w kłopotach życiowych, a mózg ludzi odbiera to jako prawdziwe szczęście. Jeśli jesteś osobą cierpiąca na niskie ciśnienie krwi, masz problem z nerkami to prawdopodobnie leki jakie przepisał ci lekarz specjalista zawierają dopaminę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *