Pierwsza pomoc w przypadku ran lub oparzeń.

Postępowanie w przypadku ran.

Rany to urazy mechaniczne, wynikłe z uszkodzenia, najczęściej mechanicznego. Można je podzielić na zamknięte i otwarte. Pierwsza z nich obejmuje uszkodzenie głębszych warstw skóry, tkanek przy zachowaniu ciągłości naskórka. Widoczny jest siniak, krwiak lub obrzęk.

Gdy pojawi się obrzęk najlepiej jest schłodzić dane miejsce, co spowoduje zmniejszenie krwawienia , poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych. W przypadku kończyny podnieść do góry. Drugi rodzaj ran- otwartych, wymaga już od nas więcej. Konieczna będzie tutaj apteczka pierwszej pomocy. W pierwszej kolejności trzeba zatamować krwawienie z rany. Możemy to zrobić stosując jałowy opatrunek  i opaskę uciskową. Ważne jest także, aby unieruchomić zranioną część ciała. Możliwe będzie, że pojawią się nie do końca oderwane elementy skóry – te należy przyłożyć w ich pierwotne miejsce, a następnie obandażować.

Z kolei te, w przypadku kończyn, które uległy amputacji, powinno się je zabezpieczyć jałową gazą i trzymać w chłodnym miejscu do momentu przewozu do szpitala.

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń.

Oparzenie  może być wynikiem działania na ludzką skórę np. bardzo wysokiej temperatury, substancji chemicznych- żrących lub prądu elektrycznego. Czas jakiemu poddawana jest skóra na tego typu zagrożenia, jest bardzo ważny, ponieważ od niego zależy to czy będzie to tylko uraz pierwszego i drugiego stopnia  lub uraz typu nieodwracalnego (martwica). Co należy robić w przypadku oparzeń? Na pewno przyda się tutaj apteczka pierwszej pomocy. W pierwszej kolejność powinno się schładzać oparzone miejsce zimną wodą przez kilkanaście minut. Zmniejszy to występujący ból oraz obrzęk. W przypadku rozległego oparzenia, można włożyć poparzonego do wanny z wodą o temperaturze 20 stopni.  W przypadku oparzeń wapnem niegaszonym należy najpierw wytrzeć wapno na sucho (np. gazą, bandażem), a dopiero potem schładzać. Koniecznie ściągnąć możliwe pierścionki, obrączki i poluźnić odzież przy szyi. Żeby uniknąć zakażenia, opatrzmy ranę czystym i jałowym opatrunkiem.

Rany i oparzenia to częste urazy. Nigdy nie wiadomo kiedy będzie trzeba udzielić komuś pomocy lub nawet sobie. warto znać kilka podstawowych zasad i kolejność czynności, które mają na celu pomoc poszkodowanemu. Może zdarzyć się tak, że zaważy to na dalszym zdrowiu tej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *