Biznes na obcasach.

Kobietom w biznesie nadal jest trudniej niż mężczyznom i dużo dłużej muszą pracować na sukces. Często jest to jeszcze wina krzywdzących stereotypów, które na szczęście powoli są coraz słabsze. Nic dziwnego – panie zaczynają być postrzegane za bardziej przedsiębiorcze od panów i doskonale radzą sobie na falach zarówno małego, jak i dużego biznesu.

Silne bizneswoman, szefowe wielkich firm i korporacji jeszcze niedawno postrzegano jako wyjątki, które potwierdzały regułę. W biznesie obowiązują bowiem twarde reguły gry, a panie są postrzegane jako płeć słaba, krucha i delikatna. Jest to jednak bardzo schematyczne postrzeganie, będące domeną przede wszystkim panów. To głównie oni nie wyobrażali sobie, aby kobieta mogła prowadzić firmę, zasiadać w zarządzie, rozkręcać własny biznes, doskonale radzić sobie w twardych negocjacjach z kontrahentami. To również przez brzydszą płeć panie przez długi czas miały pod górkę w biznesie – zarabiały mniej na takich samych stanowiskach, dłużej pracowały na awans, a niektóre stanowiska były dla nich praktycznie nieosiągalne.

Na szczęście te krzywdzące stereotypy powoli odchodzą do przeszłości. Panie doskonale radzą sobie w typowo męskich sytuacjach i na męskich stanowiskach. Doskonale radzą sobie z finansami, potrafią współpracować z ludźmi, zarówno z podwładnymi, jak i z kadrą zarządzającą. Wiele pań decyduje się też na porzucenie etatu i założenie własnej firmy. Radzą sobie doskonale, łącząc wychowywanie dzieci z prowadzeniem swojego biznesu. Są bardziej zdyscyplinowane, twórcze i kreatywne, potrafią radzić sobie w sytuacjach stresowych i konfliktowych. Własny biznes jest dla nich bardziej satysfakcjonujący niż praca na etacie.

W nowoczesnym biznesie powoli przestaje mieć znaczenie, kto znajduje się na stanowisku zarządzającym i kto jest szefem. Nieważne jest, czy to kobieta, czy mężczyzna. Dużo bardziej istotne jest, jakie ma kompetencje i predyspozycje, jak radzi sobie z zarządzaniem. Liczy się też umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, przystosowywania do zmieniających się sytuacji, efektywna praca pod presją czasu. Rozmyła się granica między zawodami i stanowiskami typowo męskimi i żeńskimi. Dzięki temu obecnie panie nie mają niemal żadnych ograniczeń jeśli chodzi o podejmowanie zawodowych wyzwań. Można więc mieć pewność, że o biznesowych sukcesach przedsiębiorczych kobiet będziemy słyszeć coraz więcej i częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *