Gwałtowny rozwój techniki, jaki możemy obserwować od kilkudziesięciu lat, dał wyraźne owoce zmieniając nasze życie codzienne. W niemal każdym domu zamieszkiwanym przez osoby do czterdziestego roku życia znajduje się przynajmniej jeden komputer. Bywa, ze taki sprzęt posiadają nawet kilkuletnie dzieci, które uczą się obsługi laptopa jeszcze zanim na dobre opanują umiejętność czytania i pisania. Mimo rozwoju techniki, nie każdy z nas może pochwalić się wiedzą na jej temat.
Informatyka dosięgnęła wszystkich aspektów naszego życia. Komputery sterują niemal wszystkim- obsługują, produkują, kontrolują, kierują, leczą- są praktycznie wszędzie. Duże przedsiębiorstwa wymagają nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które umożliwiają i usprawniają ich funkcjonowanie. W związku z tym powstała usługa obejmująca doradztwo IT, czyli doradztwo w zakresie technik informatycznych. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?
Firmy, które zajmują się doradztwem IT prowadzą działalność typowo usługową. Obejmuje ona np. planowanie systemów komputerowych, wdrażanie ich, czasami również organizowanie szkoleń dla ich użytkowników. Najwięcej udziału w rynku mają duże, międzynarodowe firmy zajmujące się doradztwem IT, jednak przedsiębiorstwa coraz chętniej powierzają swoje sprawy z zakresu technologii informatycznych mniejszym firmom, które często są bardziej skuteczne, niż ich rozbudowana konkurencja o teoretycznie ugruntowanej pozycji.
Doradztwem IT zajmują się firmy outsourcingowe, czyli zewnętrzne, które nie są związane z przedsiębiorstwem. Od kompetencji danej firmy zajmującej się doradztwem zależy przyszłe powodzenie firmy. W interesie zleceniodawcy jest zatem sprawdzenie, czy dana firma dysponuje kompetentną kadrą i odpowiednim zapleczem technicznym. Dużym plusem korzystania z tego typu usług jest odciążenie przedsiębiorstwa z konieczności inwestowania i rozbudowywania działu informatycznego. Firma oferująca doradztwo IT musi sama dbać szkolenia i rozwijanie umiejętności u własnych pracowników. Konsulting informatyczny pozwoli na wnikliwą analizę stanu firmy i poszukanie rozwiązań informatycznych, które będą dla niej najlepsze i staną się katalizatorem jej postępu. Analiza pomoże naleźć słabe punkty w przedsiębiorstwie, które wyraźnie wymagają wdrożenia konkretnych rozwiązań z zakresu technik informatycznych, np. wskaże odpowiednie programy, które przyspieszają obsługę klienta, lub ułatwią zatrudnionym pracownikom zarządzanie zasobami firmy, co w efekcie przyniesie jej spore oszczędności.