Wiele osób planujących rozpoczęcie jakiegoś rodzaju treningu sportowego, już na wstępie zaopatruje się w profesjonalne odżywki i w różnego rodzaju suplementy diety, które mają pokryć zwiększone zapotrzebowanie organizmu na witaminy, minerały i inne substancje odżywcze. Tego typu suplementacja, przynajmniej w teorii, ma zwiększyć wydolność organizmu, a tym samym przyczynić się do większej efektywności treningu.
Co jest najważniejsze przy rozpoczęciu treningów?
Tymczasem w pierwszej fazie treningów zwykle zupełnie wystarczająca jest odpowiednio skomponowana i właściwie zbilansowana dieta. Po specjalistyczne odżywki dla sportowców i innego rodzaju suplementy diety sięgamy dopiero wówczas, gdy codzienne posiłki nie zawierają wystarczającej ilości białek czy witamin, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszych mięśni. A który moment na wprowadzenie suplementacji jest najlepszy?
Początkowe stadium
Pierwszy okres treningów zwykle charakteryzuje się szybkim progresem i zauważalnymi zmianami zachodzącymi w naszym organizmie. Spalamy tkankę tłuszczową, rosną i wzmacniają się nasze mięśnie. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy nie przykładamy szczególnej wagi do codziennej diety. To naturalna konsekwencja zmuszenia naszego ciała do ruchu. Początkowy progres szybko jednak wyhamowuje. Ciało przyzwyczaja się do nowych obciążeń i bez modyfikacji codziennej diety, ciężko o dalszą poprawę wyników sportowych. Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie modyfikacji w codziennym żywieniu i właściwie zbilansujemy swoją dietę, wtedy możemy liczyć na dalszy progres i systematyczną poprawę osiąganych wyników. To oczywiście wiązać się będzie również z poprawą naszego wyglądu, z obniżeniem poziomu tkanki tłuszczowej, z poprawą kondycji czy zwiększeniem masy i siły naszych mięśni. Po specjalistyczne odżywki dla sportowców i dodatkową suplementację warto sięgnąć dopiero wtedy, gdy zauważymy, że systematyczny trening i właściwa dieta nie przekładają się na poprawę siły lub wytrzymałości.
Jakie suplementy warto zażywać?
Najbardziej popularne rodzaje odżywkek dla sportowców to te zawierające białka i węglowodany. Te pierwsze mają na celu pokryć zwiększone zapotrzebowanie na białko i ich stosowanie polecane jest przede wszystkim osobom uprawiającym sporty siłowe (zwykle zaleca się przyjmowanie 2g białka na kilogram masy ciała – przyjęcie tak dużych ilości białka w formie naturalnego pokarmu może być kłopotliwe). Te drugie mają zaopatrzyć nasze mięśnie w niezbędny do ich prawidłowego działania zapas energii. Na rynku spotyka się również specjalne mieszaki odżywek dla sportowców, będące połączeniem odżywek białkowych i węglowodanowych, które pomagają w szybkim zbudowaniu większej masy mięśniowej.