Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

oświetlenie łazienkowe led

Łazienka jest miejscem dosyć specyficznym z tego względu, że bardzo często nie jest ona wyposażana w okno. Jeżeli zastanawiamy się, jakie oświetlenie do łazienki będzie odpowiednie, to musimy postawić na światło rozłożone równomiernie i jasne, ale też z możliwością zmiany jego charakteru na bardziej stłumione i stonowane. Takie możliwości daje m.in. oświetlenie LED.

Oświetlenie główne łazienki

oświetlenie łazienkowe ledJako oświetlenie główne najczęściej stosuje się światło górne pomieszczenia umiejscowione w centralnym punkcie. Warto jednak wiedzieć, że jedna z reguł podaje iż na każdy metr kwadratowy pomieszczenia powinniśmy przyjąć minimalny strumień o wartości 200 lumenów. Pamiętajmy o tym montując oświetlenie górne do łazienki.

Ważne jest zdecydowanie, czy chcemy oświetlenie łazienkowe LED ciepłe czy zimne. Światło białe zimne sprawdza się zazwyczaj w bardziej nowoczesnych wnętrzach. Zwłaszcza w tych pomieszczeniach, gdzie jest dużo bieli, lub w miejscach o dosyć silnym kontraście barw. Wiele osób wybiera światło zimne do wnętrz wykończonych metalem. Jeżeli jednak decydujemy się na kolory bardziej pastelowe, to znacznie lepiej wybrać oświetlenie łazienkowe LED o ciepłym charakterze. Niezwykle ważne jest zastosowanie zarówno oświetlenia głównego, jak i ewentualnego doświetlenia w barwach zbliżonych.

Wykorzystanie taśmy LED w łazience

Jeżeli jako główne światło wykorzystamy halogeny lub żyrandol, to możemy zastosować taśmę LED jako doświetlenie pomieszczenia. Do każdej z taśm można podłączyć ściemniacz, który pozwoli na dostosowanie intensywności światła do sytuacji. Jeżeli wnętrze łazienki ma charakter neutralny, to dobrym pomysłem jest wykorzystanie kolorowej taśmy LED. Stosując taśmę LED pamiętajmy o wyborze modeli wodoodpornego przede wszystkim przez wzgląd na sporą wilgotność pomieszczenia.

Ważny element aranżacji łazienki – podświetlenie lustra

Wybór oświetlenia łazienkowego LED jest ogromny. Jeżeli zależy nam na podświetleniu lustra, to warto skorzystać z kinkietów, ewentualnie sprawdzi się także taśma LED. W pierwszym przypadku możemy zamontować zarówno żarówki LED, jak i halogeny, zwracajmy jednak uwagę na barwę światła, a także na trzonek żarówki, aby był dopasowany do gwinta. Podczas zakładania podświetlenia lustra ważne jest jego równomierne rozmieszczenie.

Dodatkowe podświetlenie dekoracyjne

Osoby pragnące uzyskać efektowną aranżację łazienki oprócz oświetlenia głównego i doświetlenia powinny wybrać również opcje taśm LED typowo dekoracyjnych. Najczęściej w ten sposób ozdabia się wnękę nad wanną, a także półki. Montaż najlepiej wykonać w profilu LED. ponieważ pozwoli to na uzyskanie doskonałego efektu świetlnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *