Stoły kuchenne – jak wybrać?

kuchnia, stół do jadalni

kuchnia, stół do jadalni

Stół kuchenny – stół rodzinny

Wybór stołu kuchennego to wbrew pozorom trudne zadanie, uwarunkowane wieloma czynnikami. Na pierwszy plan wysuwa się wielkość kuchni, pozostałe, kuchenne wyposażenie oraz nasze preferencje, nie tylko pod względem upodobań stylistycznych, ale również ilości domowników. Wiadomym bowiem jest fakt, że im większa jest rodzina, tym stół kuchenny powinien być większych rozmiarów.

Forma stołów kuchennych

Stoły kuchenne zazwyczaj występują w formie kwadratowej, prostokątnej i owalnej. Okrągłe modele pomieszczą więcej osób. Z uwagi na brak kantów są bezpieczniejsze, w szczególności wtedy, gdy w domu są małe dzieci. Ich mankamentem jest jednak konieczność posiadania większego miejsca. Prostokątne czy kwadratowe stoły idealnie sprawdzą się w małych wnętrzach, gdyż bez problemu można ustawić je pod ścianą. Jeśli do naszej dyspozycji mamy wyjątkowo małą kuchnię, wówczas ciekawym rozwiązaniem jest mebel wzbogacony o wysuwany blat. Na co dzień zajmuje bardzo mało miejsca, a gdy tylko zajdzie potrzeba, po rozsunięciu z łatwością pomieści więcej osób. Funkcjonalne zastosowanie oraz swoboda ruchu to jednak najważniejsze aspekty. Wykluczona bowiem jest sytuacja, w której stół będzie blokował swobodny dostęp do pozostałych elementów wyposażenia czy odbiegał od nich pod względem stylistycznym.

Rozmiar stołów

Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za praktyczne zastosowanie jest rozmiar. Przyjęło się mówić, że dla zapewnienia komfortu osoby przy nim siedzącej, konieczne jest zachowanie przestrzeni 60×40 cm. Odpowiednia wysokość nie powinna przekraczać 75 cm.

Do dyspozycji klientów oddane są stoły wykonane z różnorodnych materiałów. Modele drewniane charakteryzują się stabilnością oraz wysokimi walorami estetycznymi. Ich mankamentem może być jednak trudność w usuwaniu uszkodzeń i plam. Kolejny model to stoły wykonane z metalu, które doskonale prezentują się w przestrzeniach industrialnych – wszystko z uwagi na swój surowy wygląd. Niezwykle eleganckie i stylowe są meble szklane, które w dodatku są niezwykle proste w utrzymaniu czystości. Przy zastosowaniu wysokiej jakości szkła, nie ulegają szybkim zarysowaniom czy uszkodzeniom. Ostatni rodzaj stanowią stoły z tworzywa sztucznego. Ich atutem jest fakt, że z dopasowaniem koloru do wnętrza nie powinna mieć problemu żadna osoba. Wykazują się praktycznym zastosowaniem oraz łatwością w utrzymaniu czystości. Z uwagi na nieograniczoną dostępność w rozmaitych kształtach, komponują się z wieloma wnętrzami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *