Przepisy dotyczące skuterów

części do motorowerów

Widok klasycznego motoroweru na drodze jest obecnie rzadkością. Modele, które wyglądają jak typowy rower i posiadające dodatkowy silnik były w użytku od lat 70’ XX wieku, a następnie zostały zastąpione przez bardziej nowoczesne motorowery.

Do grupy współczesnych motorowerów formalnie zaliczają się skutery, których prędkość nie przekracza 45 km/h, a pojemność silnika 50 centymetrów sześciennych. Kierowanie motorowerem jest możliwe po uzyskaniu specjalnej karty, którą zdobywa się po zdaniu egzaminu. Skuter jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą szybciej dojechać do szkoły, sklepu, albo mieszkają w miejscach oddalonych od ważnych punktów handlowych. Plusem skuterów jest duża dostępność części do motorowerów, dlatego ewentualne naprawy nie są drogie, a wiele z nich można wykonać samodzielnie. Każdy sklep z częściami motocyklowymi posiada w swoim asortymencie potrzebne elementy (czasem znajdziemy je również w serwisach rowerowych, w zależności od asortymentu).\

części do motorowerów

Karta motorowerowa

Posiadacze karty upoważniającej do kierowania skuterem mogą stać się pełnoprawnym uczestnikami ruchu. Biorąc udział w ruchu drogowym, początkujący kierowca zdobywa praktykę, doświadczenie i wykształca pewne odruchy, które przydadzą się w przyszłości w trakcie kierowania większym pojazdem (samochodem, motorem itd.). Młody kierowca uczy się podstaw mechaniki, rozpoznawania części do motorowerów, radzenia sobie w niespodziewanych sytuacjach, drobnych napraw i wielu innych praktycznych umiejętności.

Skutery a motorowery

Skutery są chętnie wybierane przez osoby, które chcą szybko pokonać nieduży dystans. Motorowerem można dotrzeć do miejsc, do których nie mają dostępu zwykłe samochody osobowe. Łatwiej też nimi zaparkować, ponieważ zajmują mało miejsca. Podczas jazdy skuterem tak samo obowiązują zasady bezpieczeństwa, dlatego kierowca musi zadbać min. o dobry kask ochronny, sprawne hamulce, prawidłowe oświetlenie. Motorower można wyposażyć w dodatkowy, niewielki schowek, który przyda się do przechowywania apteczki, zamiennych części do motorowerów, podręcznych drobiazgów i innych przedmiotów, które mogą się przydać w podróży.

Musisz to mieć!

Wymóg posiadania karty motorowerowej dotyczy osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia. Jazdę na skuterze można rozpocząć w wieku 14 lat. Osoby dorosłe nie są objęte takim przepisem, za to muszą znać zasady ruchu drogowego. Od 2013 roku obowiązuje tzw. karta AM, która upoważnia do swobodnego poruszania się po jezdni i jest wydawana po zdaniu odpowiedniego testu (jest to odpowiednik dawnej karty motorowerowej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *