Kapy i ich rola w kościele katolickim

kapy

Szaty liturgiczne należy dobiera się z wielką starannością, ponieważ pomagają one kapłanom przeżywać najważniejsze momenty związane z wiarą chrześcijańską. Wśród tych szat znajdują się między innymi kapy. Są one inaczej nazywane pluwiałem i uważa się je za jedne z ważniejszych szat liturgicznych.

Z kapy korzysta kapłan oraz diakon podczas sprawowania uroczystej liturgii poza Mszą Świętą. Do takich liturgii zalicza się na przykład błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, Chrzest, a także wspólnotową Liturgię Godzin. Kapa stanowi rodzaj peleryny, ponieważ jest ona długa i sięga niemalże do stóp. Zarzuca się ją na ramiona i zapina pod szyją za pomocą specjalnej klamry.

Kapłani i diakoni pod kapę muszą jeszcze dodatkowo zakładać stułę oraz komżę bądź albę. Na samym początku kapa była strojem książąt i królów. Często stanowiła dla nich rodzaj osłony przed deszczem bądź śniegiem, ponieważ dawniej posiadała jeszcze kaptur. Niektórzy specjaliści uważają, że ten strój jest pochodzenia zakonnego, z tego względu, że peleryna miała kaptur i była noszona przez ważniejszych zakonników tylko w podniosłe dni świąteczne. Niektórzy historycy uważają, że kapa stała się szatą liturgiczną dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Kapa noszona jest przez godnych temu zaszczytowi ludzi, ponieważ oznacza królewskie posłannictwo, a także niezwykle wielką godność kapłańskiego urzędu. Cała szata zazwyczaj wykonana jest z najlepszych jakościowo materiałów, które doskonale się prezentują, a także bardzo dobrze noszą się przez długi czas. Do kapy doczepiona jest specjalna klamra, która również jest wykonana z dobrych jakościowo materiałów. Najczęściej wykorzystuje się do tego srebro lub złoto, które ładnie utrzymują się pomimo często korzystania z kapy. Na tej klamrze często rzeźbione są postaci świętych bądź różne sceny religijne, które jeszcze bardziej podkreślają wysoką rangę tej szaty. Dawniej kapłani i diakoni korzystali z bardzo ozdobnych kap, natomiast obecnie odchodzi się od tego przesadnego zdobnictwa i najczęściej w Kościołach Katolickich znajdują się tradycyjne i proste kapy, wykonane z lekkich i delikatnych materiałów.

Kapy należy kupować w sprawdzonych miejscach, a także u sprawdzonych producentów. Najlepiej jest je kupować w specjalnych sklepach liturgicznych, ponieważ właśnie tam jest największy wybór. Kapłani mają też możliwość kupowania sobie kap na specjalne zamówienia, dzięki czemu każdy kapłan może dopasować ją do swojej sylwetki pod względem wymiarów.  Koszt kapy zazwyczaj zaczyna się od kwoty około trzystu złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *