Reprodukcje obrazów Jana Matejki

reprodukcja obrazu Jana Matejki

Dzisiejsze wykończenie wnętrz wymaga od właścicieli danego mieszkania czy domu zastanowienia się nad tym, jak dane wnętrze wygląda w ich marzeniach, i co z tych marzeń można przełożyć na rzeczywistość. Oczywiście, nie jest to takie proste, jak się wydaje – przede wszystkim trzeba pamiętać, że wiele osób, niezależnie od tego, czy wnętrze jest klasyczne, czy może nowoczesne, chce mieć ekskluzywne dodatki, a ich ilość jest ograniczona. Tak jest choćby w przypadku Jana Matejki i obrazów – wiele osób chce mieć na ścianie płótno znanego polskiego malarza, ale obecnie nie można sobie pozwolić na posiadanie oryginału. Z tego powodu wiele osób rozgląda się za reprodukcjami.

Któż nie zna Jana Matejki? Obrazy, które malował, omawiane są w szkołach oraz na uczelniach wyższych, bo wpisały się w nurt historyczny i wiele mogą powiedzieć nam o sytuacji historycznej polski w XIX wieku. Matejko słynie nie tylko z malowania obrazów przedstawiających sceny batalistyczne, ale również z tworzenia rozmaitych scen obyczajowych oraz istotnych wydarzeń historycznych. Jego „Stańczyk” stał się obecnie właściwie chyba najbardziej rozpoznawalnym obrazem z tamtego okresu. Nic dziwnego, że w sieci pełno jest jego reprodukcji, zarówno lepszej, jak i gorszej jakości.

Jeśli interesuje nas Jan Matejko, obrazy, za którymi się rozglądamy, powinny być malowane przez profesjonalistów. Im wyższa cena, tym zwykle większa zgodność z oryginalnym obrazem, zarówno pod względem wielkości, jak również oddania detali, wykorzystania podobnych, starych datą barwników czy odpowiedniego płótna. W klasycznych reprodukcjach możemy liczyć również na dodanie do obrazu odpowiednich ram. Takie wersje znanych obrazów są najdroższe – jeśli w grę wchodzi Jan Matejko, obrazy mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Trzeba zawsze zastanowić się, czy zależy nam na silnym odwzorowaniu płótna mistrza, a także, jaką wielkość obrazu preferujemy.

Oczywiście, klasyczna reprodukcja w ramach drewnianych nie jest jedynym rozwiązaniem dla wielbicieli malarstwa. Jan Matejko namalował obrazy tak znane, że dziś praktycznie są one obecne w wielu rozmaitych firmach zajmujących się tworzeniem drukowanych fotoplakatów, obrazów drukowanych na płótnach. Taki obraz ma tę zaletę, że dzięki nadrukowi również na rogach nie potrzebuje dodatkowej ramy, dzięki czemu jest sam w sobie eksponowany i pozwala to na podkreślenie jego walorów estetycznych. Obrazy tego rodzaju są zazwyczaj również tańsze, co wynika z szybszego procesu produkcji, ale łączy się również z bardziej masowym charakterem danego obrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *