Szambo – jak je efektywnie wykorzystywać

preparat do szamba

Szambo – czyli bezodpływowy zbiornik na nieczystości płynne to obowiązkowe wyposażenie nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji. Jak użytkować takie zbiorniki, aby przez długi czas prawidłowo pełniły swoją funkcję?

Dla kogo szambo

Każda nieruchomość musi posiadać system odprowadzania ścieków z urządzeń kanalizacyjnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku szamba – czyli bezodpływowe zbiorniki do przechowywania ścieków, mogą być stawiane wyłącznie w miejscach, gdzie nie ma możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.

Większość ścieków domowych pochodzi z toalety, ale do szamba spływa także zanieczyszczona woda z wanny, umywalek, zlewu czy urządzeń, które ją wykorzystują – takich jak pralki czy zmywarki.

Prawidłowe funkcjonowanie zbiorników na nieczystości płynne wymaga odpowiedniego użytkowania oraz wykorzystania preparatów do szamba. Ich zadaniem jest zagwarantowanie dobrej sprawności, drożności oraz usunięcie nieprzyjemnego zapachu.

Generalnie szamba stanowiące zamknięte zbiorniki mogą być wykonane z różnych materiałów – zazwyczaj są to beton, żelbet lub tworzywa sztuczne. Ich wspólną cechą jest to, że muszą tworzyć zamknięty i szczelny zbiornik zakopany pod ziemią.

Budując zbiornik na ścieki z domowej kanalizacji należy rozważać nie tylko rodzaj materiałów, z których będzie wykonany, ale także jego rozmiar, który powinien być uzależniony od ilości osób zamieszkujących nieruchomość. Nie warto inwestować w niewielkie szambo, które w toku eksploatacji będzie trzeba kilka razy w miesiącu opróżniać.

Jak poprawnie użytkować szambo

Właściwa eksploatacja zbiornika na ścieki jest kluczowa dla jego żywotności, komfortu oraz kosztów utrzymania. Budując lub montując szambo należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego szczelność. Dobrze dobrana pokrywa, którą łatwo się zamyka po opróżnieniu zbiornika lub po aplikacji preparatów do szamba z pewnością zagwarantuje, że nieprzyjemne zapachy nie będą ulatniały się i psuły przyjemność z korzystania z uroków ogrodu.

Warto zadbać także o drożność systemu rur kanalizacyjnych. W ten sposób zapobiega się zatykaniu kanalizacji oraz zamarzaniu jej zimą.

Wszystkie elementy właściwego użytkowania zbiorników doskonale poprawiają preparaty do szamba. Zazwyczaj mają one charakter mikrobiologiczny – to znaczy zawierają bogatą dawkę bakterii, które przeprowadzają proces biodegeneracji zawartości zbiorników. Pozwalają one zmniejszyć częstotliwość wywożenia nieczystości, udrażniają system rur oraz usuwają nieprzyjemne zapachy.

Takie preparaty są niezwykle wydajne i skutecznie przeprowadzają rozkład cząstek organicznych. Powinno stosować się je ciągle – wtedy dają one najlepsze efekty działania. Warto jednak pamiętać, że preparaty do szamba mają swoje ograniczenia – obniżyć ich skuteczność działania mogą wszelkiego rodzaju antybiotyki oraz substancje zawierające chlor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *