Telewizja przemysłowa – nowy wymiar monitoringu

kamera

Monitoring to niezwykle popularny element wyposażenia coraz większej ilości różnych firm. Co to jest telewizja przemysłowa, jakie powinna spełniać zadania i jakim sprzętem może dysponować powiemy w tym artykule.

Co to jest telewizja przemysłowa

Telewizja przemysłowa to system przekazywania obrazu z określonego terytorium lub przestrzeni.
Nazwa jest nieco myląca, ponieważ nie jest związana z odtwarzaniem nadawanych programów – a wprost przeciwnie – ten rodzaj telewizji zajmuje się pobieraniem obrazów w celu nadzoru i monitoringu bezpieczeństwa. Wykorzystuje ona system kamer przemysłowych, które przeważnie nagrywają obraz, rzadziej dźwięk. Tworzą one, wraz z innymi elementami, zamknięty system odbiorczy – stąd często ten rodzaj monitoringu nazywany jest telewizją CCTV – co z angielskiego closed-circuit television tłumaczy się jako telewizja o zamkniętym obwodzie.

Telewizja przemysłowa z powodzeniem wykorzystywana jest zarówno w przestrzeniach zamkniętych – takich jak magazyny, centa handlowe, hipermarkety, jak i w przestrzeni otwartej – ulice miast, czy różnego rodzaju place. Wykorzystują ją firmy dbające o bezpieczeństwo osób i mienia oraz instytucje publiczne, które umieszczają kamery przemysłowe często w najniebezpieczniejszych punktach miast.

Bez wątpienia, obraz pochodzący z telewizji przemysłowej jest doskonałym materiałem dowodowym w zakresie wszelkiego rodzaju przestępstw i wykroczeń. Stanowi także swego rodzaju element prewencji niezgodnych z prawem zachowań oraz sprawdza się w nadzorze personelu.

Kamery – najważniejszy element telewizji CCTV

Nie byłoby telewizji CCTV bez stosownego sprzętu, który byłby w stanie nagrywać obraz z monitorowanych obiektów. Kamery przemysłowe skupiają przede wszystkim obraz, choć niektóre rejestrują także dźwięk.

Najczęściej wykorzystywane są kamery tubowe. Ich wersje przeznaczone na zewnątrz są w stanie wytrzymać zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury. Często do podstawowych elementów wyposażenia należą diody LED, które umożliwiają rejestrację obrazu także w nocy. Innym sposobem na pozyskanie zdjęć w sytuacjach braku wystarczającego oświetlenia jest wykorzystanie oświetlacza podczerwieni IR.

Ten rodzaj kamer przemysłowych może rejestrować obraz zarówno w wersji czarno – białej, jak i kolorowej. Oprócz przekazywania obrazu, często wyposażony jest w dodatkowe funkcje, takie jak: detekcja ruchu, wykorzystanie odbicia lustrzanego, wyostrzanie na obiekcie, przełączanie z funkcji dzień/noc czy określenie stref zastrzeżonych.

Poza tradycyjnymi kamerami przemysłowymi na rynku można zaopatrzyć się w niezmiernie bogaty asortyment sprzętu rejestrującego. Zwolennicy takiego monitoringu mogą wybierać wśród kamer kopułkowych, zintegrowanych, kompaktowych, obrotowych, bezprzewodowych, specjalistycznych czy kamer przemysłowych mini, płytkowych i ukrytych.

Więcej informacji na temat kamer przemysłowych można znaleźć na stronie https://monitoruj.pl/kamery-przemyslowe-dzien-noc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *