Szlifowanie gładzi gipsowych

Szlifierka, budownictwo

Szlifierki do gładzi

Gładzie gipsowe to jeden z najbardziej rozpowszechnionych sposobów równania ścian w mieszkaniach domach prywatnych. Po pierwsze, jest to metoda stosunkowo tania. Po drugie, gładzie gipsowe zapewniają niezwykle korzystny efekt idealnie gładkiej ściany o ciekawej, drobnoziarnistej strukturze. Oczywiście tylko te prawidłowo wykonane i później odpowiednio dobrze wyszlifowane. Po trzecie, klasyczne gładzie gipsowe nie zawierają szkodliwych dla człowieka substancji, zapewniając korzystny mikroklimat w każdym pomieszczeniu, w którym je wykonano. Wchłaniają nadmiar wilgoci, gdy jest mokro i oddają ją, gdy jest sucho. Jedną z podstawowych wad jest sposób wykończenia takich powierzchni, czyli ich szlifowanie.

Rodzaje szlifierek

Do szlifowania gładzi gipsowych powszechnie wykorzystuje się klasyczne packi wyposażone w specjalny rodzaj siatki o różnej gęstości. Takiej pracy zwykle towarzyszą obłoki pyłu, który dosłownie wdziera się w każdy zakamarek mieszkania. Dlatego coraz częściej wielu fachowców decyduje się na skorzystanie z pomocy nowoczesnej technologii tj. szlifierki do gładzi gipsowych z odciągiem do pyłu. Tego typu urządzenia nie dość, że przyspieszają pracę, to dodatkowo zapobiegają nadmiernemu zapyleniu wnętrza szlifowanych pomieszczeń. Podstawową wadą takich szlifierek pozostaje cen. Profesjonalne urządzenia wyposażone w odciągi i odkurzacze przemysłowe to niebagatelny wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Poza tym jest to jednak przemysłowa metoda szlifowania, a zatem łatwiej o jakieś drobne niedociągnięcia, których unikniemy korzystając z metody szlifowania ręcznego.

Szlifierka, budownictwo
Dobra szlifierka może ułatwić Tobie pracę.

Alternatywą dla klasycznych gładzi gipsowych są nowe ich wersje, czyli gładzie bezpyłowe, które na powierzchnię ściany nanosi się tylko raz oraz gotowe masy gipsowe, które można kłaść na mokro, bez konieczności późniejszego ich szlifowania. Niestety tego typu rozwiązania sprawdzają się jedynie w pomieszczeniach, gdzie potrzebne są drobne zabiegi kosmetyczne podnoszące ogólną estetykę ścian czy sufitów. W przypadku większych krzywizn wciąż stosuje się klasyczne gładzie gipsowe, a tutaj bez pomocy szlifierki lub zwykłej pacy po prostu się nie obejdzie.

Jeśli masz do wyboru szlifowanie gładzi metodą przemysłową, przy zastosowaniu nowoczesnej szlifierki do gładzi gipsowych lub szlifowania ręcznego za pomocą zwykłej pacy i siatki, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tej pierwszej metody. Ewentualne niedociągnięcia przy takim zgrubnym szlifowaniu można poprawić ręcznie. W końcu ilość pyłu przy wcześniejszym zastosowaniu szlifierki z odciągiem będzie minimalna i późniejsze sprzątanie wnętrza nie będzie już tak bardzo kłopotliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *