Jak wybrać odpowiednie schody?

schody

schodyWybór odpowiednich schodów nie jest łatwy. Przede wszystkim mamy dostęp do wielu propozycji produktowych, kolorystycznych i materiałowych. Poza tym schody muszą nie tylko być funkcjonalne, ale również odpowiednio wyglądać. Nowoczesny design jest bardzo mile widziany. Szczególnie w domach, gdzie cały wystrój jest nowoczesny, gdzie schody powinny być dopełnieniem.

Kształt i rozmiar schodów powinien być dostosowany do wielu czynników. Przede wszystkim bardzo ważne są proporcje. Tylko wtedy całość będzie prezentowała się spójnie i nowocześnie. Warto nadmienić, że schody, to taki element wnętrza, który bardzo trudno wymienić. dlatego też trzeba bardzo dokładnie przemyśleć ich wybór. Projektując schody, musimy przede wszystkim umieć dopasować je do pozostałych dekoracji i umeblowania. Wszystko musi być na tyle dopasowane, by dom był funkcjonalny i wygodny dla użytkowników.

Analizując dostępne modele, musimy zwrócić uwagę również na dostępne ich rodzaje. Przede wszystkim na wielkość stopni. By były wygodne, nie powinny być wyższe, niż 19 centymetrów. Mówi się jednak, że najwygodniejsze mają mniej niż 17 centymetrów. Ich wymiary muszą być dostosowane do przebywających w domu mieszkańców. Wszelkie niewygody najbardziej odczuwają osoby starsze i dzieci.

Przed zakupem schodów, należy przede wszystkim przemyśleć swoje potrzeby z nimi związanymi. Przede wszystkim właśnie, kto będzie korzystał ze schodów, ile miejsca powinny zajmować, czy powinny być głównym elementem w domu, czy będą łączyć pomieszczenie z piętrem, poddaszem, czy antresolą. W sieci, u sprzedawców, projektantów znajdziemy bardzo wiele przykładów zastosowań, realizacji, które z pewnością ułatwią dobór schodów. Warto prześledzić większą liczbę dostępnych modeli, by mieć pewność, że wybór padł na najlepsze modele. Dostępne są oczywiście schody drewniane i żelbetowe, wszystkie mają wady i zalety, mocne i słabe strony. Pierwsze nie wymagają dodatkowych przygotowań, mają konstrukcję samonośną. Można je zaprojektować w dowolnym momencie, montowane są najczęściej na etapie prac wykończeniowych. Z kolei drugi typ schodów wykonuje się w całości na budowie. Łączy się z konstrukcją domu, dlatego schody muszą być zaprojektowane już na etapie stanu surowego.

Jak więc widzimy, schody, to element wymagający przemyślenia i analizy. Wybierany raz i na całe życie, dlatego musi być przemyślany. Warto przeanalizować dostępne oferty, wybrać korzystne rozwiązania. Schody nie muszą być drogie, muszą być za to estetyczne i dobrze wykonane. Tylko wtedy będziemy usatysfakcjonowani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *