Wyrzynarka to narzędzie absolutnie niezastąpione w zakładzie stolarskim i bardzo przydatne w innego rodzaju warsztatach. Przy jej pomocy można wycinać dowolnego kształtu figury i otwory w drewnie oraz miękkich metalach i tworzywach sztucznych.
Podobnie jak w przypadku innych tego rodzaju elektronarzędzi, wyrzynarki są dostępne w wielu różnych wersjach. O ich zróżnicowaniu świadczy już sam rozrzut cenowy, oscylujący w przedziale od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem, to: moc silnika, maksymalna grubość ciętego materiału, liczba skoków na minutę (określa ona maksymalną prędkość cięcia; im jest wyższa, tym szybciej pracuje urządzenie), zasilanie (sieciowe lub akumulatorowe), a także sposób wymiany brzeszczotu (w starszych modelach był on długotrwały i przysparzał sporych trudności).
Kluczowym elementem każdej wyrzynarki jest właśnie brzeszczot. W zależności od rodzaju ciętego materiału stosuje się brzeszczoty o różnych kształtach: do miękkiego drewna małe i gęste ząbki, do twardego duże ząbki itd. Wyróżnia się również trzy rodzaje zaczepów na brzeszczot: T, 2T oraz U. Aby utrzymać brzeszczot w dobrym stanie przez dłuższy czas, należy regularnie pokrywać go warstwą specjalnego smaru.
Najnowsze modele są wyposażane przez producentów w dodatkowe akcesoria, które mają uprzyjemniać pracę z wyrzynarką. Oprócz wspomnianych smarów można tu wymienić regulacje kąta natarcia brzeszczotu, specjalne dysze (adaptery) odsysające pył i trociny, wskaźniki linii cięcia, przykładnice i cyrkle, a także wmontowane w obudowę schowki na brzeszczoty. Alternatywą dla dyszy może być mechanizm zdmuchujący opiłki z ciętej powierzchni.
Samo korzystanie z wyrzynarki nie sprawia większych trudności, o ile stosujemy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wyrzynarka powinna być równomiernie dociśnięta do ciętej powierzchni, nie wolno ją też poruszać na boki (mogłoby to uszkodzić brzeszczot). Twarde materiały należy ciąć powoli, miękkie szybciej, ale zawsze w jednakowym tempie. Tnąc materiał z metalu, nie powinniśmy ustawiać brzeszczotu pod kątem do linii cięcia. Co ciekawe, kiedy wyrzynarka jest sztywno zamontowana na sztorc, może być z powodzeniem wykorzystywana jako piła stacjonarna. Do przeprowadzenia takiej „metamorfozy” wystarczy nam stabilny stół oraz imadło.
W ofercie sklepu narzedzia-lukow.pl znajdują się wyrzynarki renomowanej firmy Graphite. Model 58G060 posiada system odsysania pyłu, regulację prędkości cięcia, blokadę włącznika oraz poręczną walizkę. Z kolei model 58G071 został wyposażony w laserowy wskaźnik linii cięcia. Moc tych urządzeń mieści się w przedziale od 450 do 710W, co pozwala klientom wybrać urządzenie najlepiej odpowiadające ich zapotrzebowaniu. Wszystkie te modele posiadają 24-miesięczną gwarancję producenta. Nasza oferta jest systematycznie aktualizowana, dlatego warto do nas często zaglądać.