Odzież robocza – czy da się zaoszczędzić?

odzież roboczaKażdy pracodawca, którego podwładni pracują fizycznie bądź na większych powierzchniach, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia, jest zobowiązany do zapewnienia właściwego stroju oraz zabezpieczenia na czas pracy. Niestety, często sprzęt wydaje się być dużym wydatkiem, a wówczas jego zakup jest traktowany po macoszemu. Tymczasem odzież robocza występuje w różnych formach i może być zarówno tańsza, jak i droższa – zależnie od wybranej formy. Warto jednak wiedzieć, co opłaca się kupować, aby faktycznie zaoszczędzić.

Jak zawsze są takie elementy stroju roboczego, które nie muszą być z najwyższej półki, zwłaszcza gdy stanowią podstawowe zabezpieczenie, które jest niezbędne w sytuacjach nie bardzo zagrażających powierzchni skóry. Do takiej kategorii zaliczyć możemy często spodnie robocze, zwłaszcza w przypadku pracowników magazynowych, u których chodzi bardziej o ilości funkcjonalnych niż faktyczne zabezpieczenie skóry przed kontaktem z ostrymi powierzchniami czy żrącymi substancjami. W takim przypadku dobrze jest skupić się na spodniach mocowanych na szelkach, które po odświeżeniu mogą nadawać się dla kilku różnych pracowników ze względu na szeroki zakres regulacji.

Czasami warto również zdecydować się na hurtowy zakup niektórych akcesoriów, na przykład chroniących dłonie. Dobrze dobrane rękawice robocze to sprawa bardzo indywidualna. Pracodawca powinien skupić się na tym, aby rękawice były przede wszystkim skutecznym zabezpieczeniem przy konkretnej pracy. Oznacza to zwykle zabezpieczenie dłoni specjalną powierzchnią czy gumowane kawałki materiału, ułatwiające pochwycenie i przeniesienie towarów. Jednocześnie jednak, ponieważ każdy człowiek ma inny rozmiar dłoni, warto kupić więcej produktów na zapas – wówczas zyskujemy pewność, że w razie konieczności wyboru innej wielkości zawsze będziemy mieć rękawice pod ręką.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o buty robocze – te muszą być dostosowane konkretnie do danej osoby, głównie ze względów bezpieczeństwa i higieny pracy. Powinny być one dobrane zależnie od tego, jakie wymagania i zagrożenia stawia przed pracownikiem jego zakres obowiązków. Nie można oszczędzać również na materiałach zabezpieczających, na przykład takich jak szelki bezpieczeństwa. Często w sytuacji kryzysowej od ich kondycji zależy bezpieczeństwo pracownika.

Wszystkie te produkty można kupić w większości sklepów zajmujących się obsługą firm, w których istotne jest bezpieczeństwo pracy. Zwykle sklep bhp aitbhp.pl zapewnia stałym klientom atrakcyjne zniżki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *