Współczesne kobiety nie tylko lubią dobrze wyglądać, ale są również coraz bardziej świadome tego, jak eksponować swoje wdzięki. Wzrasta świadomość tego, jak dobierać kosmetyki, jak pielęgnować ciało czy w jaki sposób nosić sukienki, aby przyciągać męskie spojrzenia. Niestety, cały czas kuleje wiedza na temat tego, jak powinno wyglądać prawidłowe dobranie stanika. A to nie tylko pokutuje kiepskim wyglądem, ale również dyskomfortem, obtarciami oraz wieloma schorzeniami, które ujawniają się dopiero po jakimś czasie.
W zasadzie dobieranie stanika jest w stanie przeprowadzić na własne potrzeby każda kobieta, która ma o tym choć śladowe pojęcie. Oczywiście, dobrze jest korzystać z porad doświadczonych kobiet, które ukończyły kursy zajmujące się dobieraniem staników, jednak w zasadzie wiedza ta jest do zdobycia samodzielnie. Co więcej, jest ona w stanie poprawić codzienny komfort oraz niejako wymusić zdrową postawę ciała, stąd warto zdecydować się na jej posiadanie.
Dobieranie stanika warto zacząć od celu, do którego ma być on używany. W przypadku staników sportowych dobrze dobrany biustonosz wyróżnia się przede wszystkim znacznym czynnikiem unieruchamiającym biust – pozwala na swobodne ćwiczenie bez gwałtownych i bolesnych drgań piersi, co poprawia komfort treningu. Co więcej, musi on również regulować temperaturę ciała i odprowadzać od niego ciepło i pot. Z kolei stanik do kreacji bez ramiączek powinien mieć formę bardotki. Ramiączka mogą być odpinane albo może ich nie być wcale. Miseczka powinna tak leżeć przy piersi, aby ją podtrzymywać, stąd niezbędne są fiszbiny i usztywnienie materiału. Co więcej, bardotka musi być nieco ciaśniejsza niż klasyczny stanik i powinna posiadać paski silikonu, które ją unieruchamiają na biuście.
Jak wybierać, dobieranie stanika w dużej mierze zależy od celu, dla którego go kupujemy. Istnieją jednak również podstawowe zasady, które wskazują na to, czy stanik jest dobrze dobrany. Przede wszystkim, podczas zakupu powinnyśmy móc zapiąć go na ostatnią haftkę, czyli na tzw. największy obwód. Z czasem materiał będzie się rozciągał, a co za tym idzie – konieczne będzie zapinanie na coraz dalsze haftki, aby stanik nadal ciasno oplatał ciało. Po zapięciu obwód stanika powinien leżeć równo na ciele, zaś fiszbiny z miseczek nie mogą wbijać się boleśnie w bok piersi. Również sama miseczka musi być odpowiednia – nie należy inaczej dobierać stanika push-up i zwykłego. Piersi nie powinny być ściśnięte i wklęśnięte w miejscu zakończenia miseczki, zaś biust, jeśli eksponowany, powinien swobodnie wystawać nad linię stanika.