Zawilgocenie budynku.

Częstym problemem starych budynków ale nie tylko jest zawilgocenie ścian, co w efekcie powoduje łuszczenie się, odpadanie tynków oraz rozwój pleśni i grzybów. Zbyt duża wilgoć wpływa na gnicie drewna oraz korozji stali, a w dodatku zwiększa straty ciepła budynków.

Do głównych źródeł wilgoci w domu i mieszkaniu należą zawilgocenia powierzchni elewacji  przez opady atmosferyczne, wody odbijające się od terenu oraz zawilgocenie części podziemnych budynków przez wody infiltracyjne.

Wewnętrzne powierzchnie elewacji są zawilgocone przez brak braku odpowiedniej wentylacji budynku oraz niewłaściwe dobranego materiału ścian budynku.  Jeśli zaś chodzi o ściany zewnętrzne to ich zawilgocenie jest spowodowane  złym wykonaniem, uszkodzeniem, albo brakiem rynien. Nieodpowiednio wyschnięte mury, stropy podczas budowania – także mogą być źródłami wilgoci – powoduje ją woda technologiczna będąca jednym ze składników zapraw, tynków,  czy wylewek. Prace wykończeniowe zaczyna się po odparowaniu wilgoci z przegród budowlanych, jeśli zrobi się to zbyt wcześnie efektem będzie nadmierna wilgoć z którą trudno będzie sobie poradzić potem.

Izolacja przeciwwilgociowa musi być wykonana starannie. Szczególnie jeśli chodzi o ściany, piwnice i pomieszczenia  mając kontakt z gruntem. Zawilgocenie wynikajże z wad izolacji sięga do wyżej położonych partii budynku przez tak zwane zjawisko „podciągania kapilarnego” –woda wędruje w górę kanalików porowatych materiałów budowlanych w cegłach, blokach czy pustakach.

Najważniejsze jest wykonanie izolacji pionowej oraz poziomej, przy pomocy  papy, żywicy lub folii. Izolacja pionowa chroni ściany fundamentowe przed wilgocią i wodami gruntowymi.

Izolacja pozioma z kolei odcina drogę wilgoci kapilarnej. Zawilgocenia ścian mogą być efektem kumulacji  pary wodnej w sezonie zimowym, kiedy ma utrudniony odpływ na zewnątrz budynku. Wtedy skrapla się ona w chłodniejszych warstwach przegród zewnętrznych. Jeśli chodzi o budynki na gruntach nieprzepuszczalnych, to podczas opadów czy też roztopów może gromadzić się woda. Poleca się tutaj drenaż opaskowy, jaki umożliwia odprowadzenie wody w pewnej odległości od  domu.

Zawilgocenie ścian zaczynamy dostrzegać kiedy  na ścianach, podłogach widoczne są zacieki, plamy,  wykwity i towarzyszący temu zapach stęchlizny. Nie zauważymy pierwszych objawów zbytniego gromadzenia się pary wodnej w kuchni, łazience i innych pomieszczeniach- para wodna na oknach, lustrach, roślinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *