Wybór armatury przy aranżacji wnętrza nie jest tak łatwą sprawą jako mogłoby się wydawać. Tego typu elementy muszą być wytrzymałe i praktyczne w użyciu. Zakup ten nie jest tak tani, dlatego warto dobrze go przemyśleć by służył długo.
Niewielu z nas zna się na armaturze przez co kupujemy ją ze względu na ich wartość estetyczną, zapominając o funkcjonalności. Design niestety nie zawsze podąża w parze z jakością produktu. O tym możemy się przekonać dopiero po jakimś czasie użytkowania. W tym przypadku zbyt niska cena z reguły wiąże się z niską jakością.
Ciekawie wyglądające krany mogą być po prostu trudne do utrzymania we właściwej czystości. Przykładowo takie o prostych, kwadratowych krawędziach. Najlepsze będą takie o obłych kształtach, gdzie ramię kranu jest lekko pod kątem w dół. Wtedy krople wody spływają w dół i nie trzeba stale go przecierać. Armatura z dwoma oddzielnymi kurkami- stylizowana na starą – niekoniecznie. Baterie jednouchwytowe są znacznie praktyczniejsze w użyciu. Dają możliwość szybkiego zmieniania ciepłoty wody. Ponadto bateria z oddzielnymi kurkami zużywa około 42 litry wody na minutę, z kolei jednouchywtowa około 12 litrów.
Kiedy kran będzie za krótki to pojawi się problem ze wsunięciem rąk pod strumień wody. Pojawia się to szczególnie w przypadku małej umywalki. Funkcjonalnym pomysłem będzie bateria z której woda wypływa pod kątem, a nie prosto w dół. Wpłynie to na komfort podczas używania go.
A co z baterią z peralatorem? Perlator oszczędza 15% wody. To już przeżytek. Obecnie warto wybrać „eko-blokady” lub baterie bezdotykowe sterowane sensorem. Te rozwiązania dają do 50% oszczędności wody.
Popularnym wyborem armatury pod prysznic jest deszczownica. Wybierzmy jednak taki zestaw w którym będzie ona miała dodatkową wylewkę lub ręczny natrysk. Sama deszczownica spowoduje, że za każdym razem zmoczymy włosy mimo tego że nie koniecznie chcemy je myć. Przysporzy nam tylko straty czasu na suszenie włosów.
Armatura kuchenna musi mieć raczej wysoko umieszczoną baterię gdyż nierzadko do zlewu wstawiamy większe naczynia. Musi być też dostosowana do kształtu naszego zlewozmywaka. Najlepiej by była ona ruchoma- szczególnie przy zlewie z dwoma komorami. Aby strumień wody sięgał w każde miejsce powinien być obrotny o nawet 180 stopni.