Technologia ta pojawiła się w USA w latach 50. tych. za sprawą firmy Dow. Nowoczesna technologia dachu odwróconego wymaga zwrócenia uwagi głównie na większy ciężar konstrukcji dachu, ale też i całego budynku. Należy zadbać o wysoką jakość hydroizolacji, staranność wykonania i doboru odpowiednich materiałów.
Dach płaski wymaga niezwykle dobrego zabezpieczenia przed wodą opadową. Hydroizolacja w takim przypadku polega na dobraniu dobrej jakości papy termozgrzewalnej. Wadą takiego dachu jest ciągłe narażenie na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Dachy odwrócone to pomysł technologiczny, w jakim odwrócono układ warstw ocieplenia oraz hydroizolacji. Izolacja przeciwwodna jest tutaj na samym spodzie. Górna warstwa dachu – ocieplenie chronią dach przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi. Woda opadowa nie jest w całości odprowadzana do gruntu, a jest zatrzymywana w kolejnych warstwach dachu, by w efekcie odparować do atmosfery.
Na stropie takiego dachu wykonuje się izolację przeciwwodną – może mieć dwie lub jedną warstwę, a na tym układa się izolację cieplną o odpowiednich parametrach wytrzymałości.
Płyt izolacyjnych nie mocuje się do podłoża, a tylko przykrywa się i obciąża balastem np. warstwą żwiru, czy podłoża organicznego. Taki dach jest trwalszy i bardziej trwały.
Formą dachu odwróconego jest „dach zielony”. Na płyty kładzie się geowłókninę, z nasypaną warstwą żwiru- to tworzy warstwę drenażową. Ta warstwa organiczna będzie podłożem dla roślin. Wymagać będzie ona jednak od nas pielęgnacji. Odmianą dachu odwróconego będzie geowłóknina pokryta otoczakami – mającymi właściwość większego parowania. Jeszcze innym wyjściem będzie taras nad ogrzewanymi pomieszczeniami. Tutaj zamiast otoczaków czy roślinności, wstawia się płyty z kamienia, gresu itp.
Jakie są korzyści? Budowa dachu tradycyjnego jest łatwiejsza i potrzebuje mniej środków finansowych. Jednak dach odwrócony daje większą ochronę przed wilgocią i starami ciepła. Roślinność, warstwy dociążeniowe na dachu są pewną ochronną przed szkodliwymi czynnikami. W dodatku lepiej tłumią hałas, a także co ważne w przypadku pożaru, zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. Z kolei wadą dachu odwróconego będzie dość duże obciążenie.