Technologia dachu odwróconego.

Technologia ta pojawiła się w USA w latach 50. tych. za sprawą firmy Dow. Nowoczesna technologia dachu odwróconego wymaga zwrócenia uwagi głównie na większy ciężar konstrukcji dachu, ale też i całego budynku. Należy zadbać o wysoką jakość hydroizolacji, staranność wykonania i doboru odpowiednich materiałów.

Dach płaski wymaga niezwykle dobrego zabezpieczenia przed wodą opadową.  Hydroizolacja w takim przypadku polega na dobraniu dobrej jakości papy termozgrzewalnej. Wadą takiego dachu jest ciągłe narażenie na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Dachy odwrócone to pomysł technologiczny, w jakim odwrócono układ warstw ocieplenia oraz hydroizolacji. Izolacja przeciwwodna jest tutaj na samym spodzie. Górna warstwa dachu – ocieplenie chronią dach przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi. Woda opadowa nie jest w całości odprowadzana do gruntu, a jest zatrzymywana w kolejnych warstwach dachu, by w efekcie odparować do atmosfery.

Na stropie takiego dachu wykonuje się izolację przeciwwodną – może mieć dwie lub jedną warstwę, a  na tym układa się izolację cieplną  o odpowiednich parametrach wytrzymałości.

Płyt izolacyjnych nie mocuje się do podłoża, a tylko przykrywa się i obciąża balastem np.  warstwą żwiru, czy podłoża organicznego. Taki dach jest trwalszy i bardziej trwały.

Formą dachu odwróconego jest „dach zielony”.  Na płyty kładzie się geowłókninę, z nasypaną warstwą żwiru- to tworzy warstwę drenażową.  Ta warstwa organiczna będzie podłożem dla roślin. Wymagać będzie ona jednak od nas pielęgnacji.  Odmianą dachu odwróconego będzie geowłóknina pokryta otoczakami – mającymi właściwość  większego parowania. Jeszcze innym wyjściem będzie taras nad ogrzewanymi pomieszczeniami. Tutaj zamiast otoczaków czy roślinności,  wstawia się płyty z kamienia, gresu itp.

Jakie są korzyści? Budowa dachu tradycyjnego jest łatwiejsza i potrzebuje mniej środków finansowych.  Jednak dach odwrócony daje większą ochronę przed wilgocią i starami ciepła. Roślinność, warstwy dociążeniowe  na dachu są pewną ochronną przed szkodliwymi czynnikami.  W dodatku lepiej tłumią hałas, a także co ważne w przypadku pożaru, zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. Z kolei wadą dachu odwróconego będzie dość duże obciążenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *