Foteliki samochodowe i ich rodzaje

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W myśl polskich przepisów prawa, kierowcy zobowiązani są do przewożenia swoich pociech w specjalnie przeznaczonych w tym celu fotelikach samochodowych. W ten sposób maluch ma zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa, w szczególności wtedy, kiedy jesteśmy zmuszeni gwałtownie hamować. Rodzic przewożący dziecko zyskuje wtenczas większy poziom skupienia i koncentracji. Zamiast nieustannie pilnować latorośl i je upominać, może swobodnie prowadzić pojazd. Foteliki samochodowe są zatem niezbędnym akcesorium, które zwiększają poziom bezpieczeństwa oraz odciążają kierowcę na czas kierowania autem z opieki nad smykiem.

Odpowiednie dostosowanie fotelika

Aby jednak należycie spełniał swoją rolę, musi być optymalnie dostosowany do wagi oraz wysokości dziecka. Nie może być bowiem ani za duży, ani za ciasny. Jak przewidują uregulowania prawne, rodzic lub opiekun zobowiązany jest do użytkowania akcesorium do ukończenia przez dziecko 12-ego roku życia lub wzrostu 150 cm. Z jego dopasowaniem nie powinno być jednak problemu. Ogromna różnorodność oferowanego towaru sprawia, że bez trudu dopasujemy model odpowiadający potrzebom smyka, ale również dostosowany do jego płci. Na rynku bowiem znajdziemy propozycje zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Ogólnie rzecz ujmując, możemy wyróżnić foteliki samochodowe zaklasyfikowane do pięciu kategorii wagowych. Grupę 0 stanowią modele od 0-10 kg. Montowane tyłem do kierunku jazdy. Charakteryzują się wielofunkcyjnym zastosowaniem. Mogą bowiem przyjmować postać kołyski, jak również gondoli do wózka (za sprawą odpowiednich adapterów). Kolejną grupę stanowią sprzęty od 0 do 13 kg, które również montuje się tyłem do kierunku jazdy. Grupa I obejmuje foteliki od 9 do 18 kg, montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy, grupa II od 15 do 25 kg, montowane przodem do kierunku jazdy, podobnie jak foteliki z grupy III, dla dzieci od 22 do 36 kg.

Fotelik samochodowy dla dzieci
          Foteliki samochodowe na: Mulan.pl

Zanim jednak udamy się do sklepu do zakup odpowiednio przeznaczonego dla naszego smyka fotelika samochodowego, warto wziąć ze sobą dziecko. Przydatna okaże się również wiedza na temat jego wzrostu oraz wagi, aby ułatwić sprzedającemu wyszukanie właściwego modelu. Aby zatem zakupiony towar należycie spełniał swoją rolę, rzeczą absolutnie najważniejszą jest jego „przymierzenie” przez malucha.

Każdy odpowiedzialny i zdrowo myślący rodzic wie, że posiadanie tego dziecięcego akcesorium jest niezbędnym elementem warunkującym komfort, wygodę, a co najważniejsze – bezpieczeństwo dziecka. Dotyczy to zarówno dłuższych, jak i krótkich tras. Rzeczą oczywistą jest, że prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku jest równie duże na ruchliwej ulicy, jak i na osiedlowej alejce. Do gwałtownego hamowania może bowiem dojść w każdej sytuacji. Dla malucha, które nie siedzi w foteliku lub jest w niezapiętych pasach, taka okoliczność może mieć drastyczne konsekwencje….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *