Pokój dla malucha.

Jak praktycznie urządzić pokój dla malucha? Z wielu propozycji jakie dostępne są na rynku należy wybrać tylko takie sprzęty które będą niezbędne w takim pokoju. Nie zagracajmy go na siłę. Nie da się urządzić pokoiku dziecka raz na całe jego życie. Najlepiej jest zaplanowanie wnętrza tak, żeby można je było swobodnie zmieniać wraz z wiekiem dziecka.

Najczęściej najmniejszy pokój domu zostaje przeznaczony dla dziecka. Na początku jest to logiczne, jednak kiedy dziecko rośnie a sprzętów w pokoju przybywa staje się nie wystarczający. Może okazać się tak, że rodzice będą musieli zamienić się sypialnią lub gabinetem z dzieckiem. Po narodzinach niemowlę może mieszkać w sypialni rodziców. Wystarczy zagospodarować jeden kąt na łóżeczko. Jeśli jednak od razu dziecko znajduje się w osobnym pokoju to wystarczy wstawić do niego: łóżeczko oraz szafkę na ubranka, pieluszki i inne potrzebne rzeczy. Przewijak instalujemy na łóżeczku. Noworodek śpi i je na przemian więc nic więcej nie będzie potrzebne. Kolory w takim pokoju powinny być przyjazna maleństwu, dlatego proponuje się jasne pastelowe kolory. Aby ściany nie były gładkie i monotonne, można przykleić jakieś ozdobne wzory na ścianach czy naklejki.

W kolejnym etapie życia dziecka  powinno pojawić się miejsce do zabawy- przestrzeń z ciepłym dywanem oraz regały na przybywające zabawki. W takiej przestrzeni sprawdzą się koszyki czy pudełka na zabawki. Później potrzebna będzie też półka na książeczki, stoliczek z krzesełkiem gdzie dziecko będzie mogło rysować itp. Kiedy łóżeczko przestanie być już potrzebne będzie trzeba pomyśleć o łóżku dla większego malucha. Wtedy też nadchodzi czas na zmianę mebli na takie które będą w stanie pomieścić więcej rzeczy.  Dzieci około 3 roku życia mają już pewne preferencje zatem pozwól mu np. wybrać kolor ścian do swojego pokoju. Przestrzeń w pokoju powinna być tak zagospodarowana, aby dawała szansę rozwoju i swobodnej zabawy dziecka. Zbędne będą ozdobne kwiaty i elementy dekoracyjne. W pokoju dziecka najlepiej zachować minimalizm i prostotę. Jeśli pokój zamieszkuje więcej niż jedno dziecko, to wybierzmy łóżko piętrowe które oszczędzi sporo miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *