Aktywność ruchowa dzieci.

Zapoznawanie dziecka z aktywnością ruchową i gimnastyką jest bardzo ważne. Aby zainteresowały najmłodszych muszą być połączone ze świetną zabawą. Najpierw raczkowanie w stronę plażowej piłki, potem zabawa w berka ze starszym rodzeństwem czy spacer po lesie, w końcu jazda na rowerze oraz nartach to posmak aktywności fizycznej. Jeśli nauczysz dziecko spędzania czasu wolnego aktywnie będzie to robić również w dorosłości.

Każdy rodzic obserwując uważnie koordynację ruchową swojego dziecka widzi co mu się podoba i z czym radzi sobie najlepiej. Jeśli dziecko nie znosi roweru to nie zmuszaj go by na nim jeździł. Poleca się aby każde dziecko na zajęciach ruchowych spędzało około 30 minut dziennie. To minimalny czas na aktywność w ciągu dnia. Jeśli widzisz że dziecko dobrze radzi sobie w jakiejś dyscyplinie zapisz go na dodatkowe zajęcia w szkole lub poza nią np. piła nożna, bieganie, trening siłowy, gimnastyka, pływanie, taniec. Warto podkreślić fakt iż szkolne zajęcia wychowania fizycznego na pewno nie wystarczą. Jeśli od małego nie wpoimy naszym dzieciom, że sport i aktywność ruchowa to zdrowie- to może mieć to złe skutki w przyszłości. Żyjąc aktywnie można zapobiec wielu schorzeniom pojawiającym się wraz z wiekiem. Jeśli przyjrzymy się dzieciom w wieku szkolnym to bardzo łatwo  można określić które uprawiają sporty a które nie. Jest to widoczne w postawie oaz tym jak się ruszają.

Trzeba pamiętać o umiarze w ćwiczeniach. Dzieci wciąż się rozwijają, dlatego  ich ciało może łatwo doznać kontuzji. Można poradzić się jakiegoś eksperta w tej dziedzinie, by znaleźć równowagę zdrowotną i nie przeforsować naszej pociechy. Wiek dojrzewania dziecka  to trudniejszy okres w jego życiu. Ciało zmienia się i można mieć problemy z koordynacją.

Wtedy młodzież może zniechęcać się do aktywności. Należy wtedy dopingować i motywować dziecko. Jeśli uda się pomóc w takim okresie, to zajęcia ruchowe pozostaną integralną częścią życia młodej osoby już na zawsze. Najlepiej aby rodzice byli przykładem dla dzieci i sami uprawiali jakieś sporty. Angażowanie dzieci w rodzinne zajęcia sportowe buduje więź między członkami rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *