Nagła śmierć łóżeczkowa –SIDS.

Nagła śmierć niemowlęcia podczas snu to dramatyczne wydarzenie. Poznajmy jej przyczyny, aby temu zapobiec. Nazwa pochodzi z angielskiego -Sudden Infant Death Syndrome –co tłumaczy się jako „koszmar debiutujących rodziców”. Kiedy człowiek śpi to bezwiednie odkrztusza ślinę, która zbiera się przy drogach oddechowych. Jest to moment wstrzymania oddechu- niektóre dzieci nie zaczerpują przy tym ponownie powietrza.

Spanie na plecach to najbezpieczniejsza pozycja dla noworodka. W przypadku kiedy mu się ulewa pokarm można ułożyć go na boku i podeprzeć plecki zrolowanym kocykiem. Według statystyk SIDS częściej zdarza się dzieciom, które śpią na brzuchu. Spanie na brzuszku ćwiczy mięśnie karku dziecka w momencie kiedy podnosi główkę. Kładź dziecko tak tylko kiedy jesteś obok i obserwujesz go.

Aby zminimalizować ryzyko SIDS nie wkładaj noworodkowi pluszaków do łóżeczka. Dziecko przemieszcza się podczas snu i  może przypadkowo zaplątać się w maskotkę.

Zrezygnuj z poduszki- jest on zbędna  przez około sześć miesięcy po urodzeniu. Jest to zdrowsze dla kręgosłupa noworodka a także ma znaczenie dla jego bezpieczeństwa. Gdy maluch wtuli w nią nosek, nie będzie mógł oddychać.

Warto zakupić odpowiedni materacyk. Jeśli będzie zbyt miękki to dziecko może się w nim zapadać. Będzie to krępowało jego oddychanie jak i może skutkować wadami postawy. Zanim dziecko się urodzi najlżej jest zakupić materacyk do łóżeczka w przeznaczonych do tego sklepach. Najlepiej taki który posiada atesty i certyfikaty. W końcu przez pierwsze miesiące życia będzie to główne miejsca egzystencji dziecka.

Nie trzeba chyba zaznaczać, że palenie papierosów w sypialni dziecka jest zabronione. Substancje szkodliwe pochodzące z dymu tytoniowego będą osiadać na ubraniu, pościeli, a także skórze dziecka przez co mogą dostać się d organizmu dziecka. Dzieci palaczy są bardziej zagrożone SIDS.

Noworodki nie musza żyć w tzw. cieplarnianych warunkach. Przegrzanie dziecka jest tak samo niebezpieczne jak zaziębienie. W chłodniejszym powietrzu lepiej się oddycha i śpi. Ta zasada dotyczy dzieci jak i dorosłych.  Przesadzanie z ubiorem  i okrywaniem noworodka jest także niebezpieczne. Konieczne jest lekkie nakrycie np. ażurowy, bawełniany kocyk. Zrezygnujmy na początku z kołderki, ponieważ dziecko może się w nią zaplątać i udusić.

Pokarm naturalny jest najlepszy dla dziecka z wielu powodów. Karmienie piersią ma także wpływ na SIDS. Dzieci karmione naturalnie, częściej są budzą się a ich rodzice są wyczuleni na ich sen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *