Jak trafnie dobrać bluzkę do figury?

Bluzka damska

Kobiety zazwyczaj trafnie interpretują modowe trendy i wiedzą, z jakiego ubioru już zrezygnować, a który wciąż jest „na topie”. Nieco gorzej jest z dostosowaniem stroju do konkretnej sylwetki. Ubranie powinno podkreślać mocne strony i kamuflować mankamenty figury, w przeciwnym razie nawet najmodniejszy strój bardziej nam zaszkodzi, niż pomoże. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii dotyczących tego, jak dopasować górną część garderoby do kształtu kobiecego ciała, tak aby uzyskać najkorzystniejszy efekt.

Obecnie za kanon kobiecej urody uchodzi kształt figury określany mianem klepsydry, czyli szerokie biodra, wąska talia i spory biust. Jeżeli taki opis trafnie oddaje Twój wygląd, powinnaś tak dobierać ubrania, aby podkreślały one jego mocne strony. Dla tego typu figury styliści zalecają noszenie taliowanych koszul oraz bluzek z wcięciem w talii. Niewskazane jest natomiast noszenie bluzki z dużym żabotem. Jeśli masz szerokie ramiona, nie zakładaj bluzek ani żakietów z poduszkami i reglanowymi rękawami. Sporo zależy też od wielkości biustu. Dla niektórych kobiet duży biust jest źródłem dyskomfortu, ponieważ mają wrażenie, że wszyscy się na niego patrzą. Istotnie, bardzo duże piersi można nieco zakamuflować apaszką, a najodpowiedniejszym dekoltem będzie ten „w serek”. Kluczowy będzie także odpowiedni dobór stanika.

Drugim popularnym rodzajem kobiecej sylwetki jest tzw. gruszka, czyli szerokie biodra i wąskie ramiona, raczej nieduży biust i płaski brzuch. Mocną stroną takiej figury jest wąska talia. Jeśli tak właśnie wygląda Twoje ciało, w Twojej szafie muszą się znaleźć bluzki i koszule z żabotami. Wszelkie zdobienia w rodzaju falbanów, marszczeń, czy nawet naszywanych kieszeni, będą Twoimi sprzymierzeńcami. Górna część bluzki powinna optycznie poszerzać Twoją sylwetkę, wyrównując w ten sposób jej proporcje.

Figura nazywana przez stylistów jabłkiem charakteryzuje się wyraźnie zarysowanym brzuchem i związanym z tym zanikiem talii. Wbrew pozorom, taka figura występuje także w przypadku kobiet relatywnie szczupłych. Przy takiej sylwetce bardzo dobrze sprawdzą się różnego rodzaju tuniki odcinane pod biustem oraz draperie na wysokości brzucha. Posiadanie takiej figury oznacza natomiast zdecydowane „nie” dla bluzki w paski, zwłaszcza jeśli miałaby ona być dopasowana do ciała. O ile taka figura pozwala na noszenie legginsów, o tyle górna część stroju musi być luźna i zwiewna. Niewskazane są także wszelkiego rodzaju paski na brzuchu.

Zgodnie z tym, co napisaliśmy powyżej, kanonem piękna jest obecnie klepsydra, chociaż wciąż wielu fanów ma sylwetka chłopięca, w kształcie litery I. Panie o takiej figurze nie posiadają wyraźnie zarysowanej talii i noszą najmniejsze rozmiary biustonoszy. Podobnie jak w przypadku kobiet z ciałem o kształcie gruszki, także i tutaj świetnie sprawdzą się bluzki z falbankami i żabotami. Dla zarysowania talii luźną bluzkę można spiąć paskiem. Dobrym wyborem nie będą natomiast obcisłe topy. Fason pudełkowy ma bardzo wiele wersji kolorystycznych i zdobieniowych, świetnie komponuje się z sukienkami, różnej długości spódnicami, a także spodniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *