Jak wybierać maty edukacyjne?

Maty edukacyjne

Maty edukacyjne to obecnie jeden z najbardziej pożądanych artykułów przeznaczenia dziecięcego, o którym myśli szerokie grono przyszłych oraz świeżo upieczonych rodziców. Ogromny ich wybór na współczesnym rynku sprawia, że możemy wybrać produkt wzbogacony o elementy roślinne, morskie, udekorowany zwierzątkami czy ulubionymi postaciami dziecięcymi.

Rodzi się jednak pytanie, kiedy maluchowi tak naprawdę potrzebna okazuje się mata edukacyjna? Zazwyczaj dzieje się to około 3-4 miesiąca życia. Wcześniej nie ma potrzeby obsypywania malucha tego typu zabawkami, gdyż otaczający świat inspiruje je na tyle, że nie potrzeba mu dodatkowych bodźców. Matę po raz pierwszy możemy użyć wtedy, gdy dziecko zaczyna wodzić wzrokiem za przedmiotami, a zrezygnować z jej używania, gdy śmiało zaczyna raczkować. A zatem, mata okaże się przydatna przed oraz w trakcie pełzania. Po tym czasie możemy ją schować, gdyż malec będzie na tyle ruchliwy, że nie będzie w stanie skupić uwagi na niewielkiej jej powierzchni. Nie mniej jednak, po tym czasie maty edukacyjne mogą być użytkowane w formie kocyka, który świetnie odizoluje ciało od podłogi.

Na co należy zwracać uwagę kupując zabawkę? Przede wszystkim na jej kolorystykę oraz elementy przykuwające uwagę. W ten sposób malec będzie miał możliwość rozwoju swoich zmysłów. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia materiału, z jakiego wykonane są maty edukacyjne. Wielokrotnie może się zdarzyć, że jej powierzchnia zostanie ubrudzona przez smyka, dlatego tkanina powinna być łatwa do utrzymania czystości. Bawełna nie okazuje się w tym momencie najlepszą propozycją. O wiele lepiej swoje zadanie spełni poliester.

Równie istotnym elementem podczas kupna maty edukacyjnej jest jej rozmiar. Jeśli zależy nam, aby była przydatna również w okresie pełzania, wówczas powinniśmy wybrać większy rozmiar zabawki. W przeciwnym razie szybko będziemy musieli zrezygnować z jej użytkowania i wybrać zwykły kocyk. Warto wybierać modele wyposażone w duże ilości elementów zabawkowych, typu grające zawieszki, piszczące, szeleszczące, które pobudzać będą słuch maluszka. Można również spotkać maty wyposażone w migające światełka, które z pewnością również przypadną starszemu smykowi do gustu.

Nie ulega wątpliwości, że mata edukacyjna jest ciekawą, dostarczającą wielu przyjemnych chwil zabawką, która posłuży mu na kilka miesięcy. Choć jej zakup może być dla niektórych dość znaczącym wydatkiem, nie mniej jednak, jej posiadanie warte jest przemyślenia, gdyż niesie sporo pożytku dla prawidłowego rozwoju naszej pociechy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *