Rodzaje materiałów wykorzystywanych w druku wielkoformatowym

drukarnia wielkoformatowa

Za większość obecnych w przestrzeni publicznej graficznych materiałów reklamowych odpowiada druk wielkoformatowy. Ta nowoczesna technika druku pozwala drukować na papierze, tekturach, foli i tekstyliach i to w większości popularnych formatów, także w największych formatach typu C1, C2, C3 itd.. Oczywiście do wykonania tego typu wydruków niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń drukujących tzw. ploterów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, najlepsze urządzenia tego typu pozwalają drukować nie tylko na różnych typach papieru, ale także na innych rodzajach materiałów tj. wspomniane już wcześniej tektury, folie czy tekstylia.

druk wielkoformatowy

Druk wielkoformatowy na papierze to najczęściej stosowany rodzaj wydruków reklamowych. Zwykle do wykonywania tego typu wydruków stosuje się tani papier plakatowy, który co prawda nie zapewnia wysokiego poziomu trwałości, ale jego cena jest niezwykle atrakcyjna, a sam druk plakatów z zastosowaniem tego typu materiału prosty i bardzo efektywny. Drugi rodzaj papieru to tzw. blueback, czyli papier z dodatkowym podkładem chroniącym materiał reklamowy przed wilgocią i promieniami UV. Materiały przygotowane w procesie druku wielkoformatowego z wykorzystaniem tego typu papieru można umieszczać na świeżym powietrzu bez obawy o ich szybkie zawilgocenie czy wyblaknięcie.

Prócz papieru, popularnym materiałem wykorzystywanym w druku wielkoformatowym jest folia. Reklama na foliach to mnóstwo możliwości zastosowania, a także doskonały poziom zabezpieczenia materiału reklamowego przed działaniem słońca i zmiennych warunków atmosferycznych. Tego typu materiały mogą być wykorzystywane do ozdabiania witryn sklepowych, oklejania samochodów oraz wszystkich innych przedmiotów o niestandardowych kształtach lub nietypowych formatach. Folie są elastyczne i do pewnego stopnia rozciągliwe, dzięki czemu nie ma problemu z ich montażem, a sama forma reklamy przyciąga uwagę odbiorców.

Współcześnie druk wielkoformatowy to także możliwość wykonywania wydruków reklamowych tj. flagi czy banery na tkaninach. Zwykle wykorzystuje się do tego celu tzw. tkaninę flagową, materiał o unikalnej strukturze, która pozwala na przenikanie farby na drugą stronę tkaniny. Dzięki temu powstaje dwustronny nadruk o wysokim poziomie trwałości i niezwykle efektownym wyglądzie. Poza tym w druku wielkoformatowym wykorzystuje się również inne specyficzne materiały tj. Canvas, czyli materiał imitujący płótno. Tego typu materiału używa się przede wszystkim do tworzenia efektownych reprodukcji obrazów lub ekskluzywnych banerów reklamowych na potrzeby targów lub konferencji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *