Solidny black metal, czyli zespół Mayhem

Mayhem - Chimera

Mayhem to norweska grupa muzyczna, która specjalizuje się w black metalu. Przez wielu muzyków jest zaliczana za prekursora tego gatunku, bowiem wzorowało się na niej bardzo wiele innych zespołów. Warto zwrócić uwagę, że początkowa działalność zespołu była kojarzona z satanizmem teistycznym. Zespół powstał w 1983 roku w norweskim mieście Oslo. Założycielem zespołu był Oystein Aarseth. Dołączyli do niego koledzy ze szkolnych ławek – perkusista Kjetil Manheim oraz Jorn Stubberud, który grał na gitarze basowej. Warto podkreślić, iż inspirację dla zespołu określanego Mayhemem stanowiły utwory wykonywane przez pochodzący z Wielkiej Brytanii zespół Venom. Działalność zespołu potrwała zaledwie dziesięć lat, a zakończyła się morderstwem Oysteina Aarsetha, który był zarówno liderem, jak i założycielem zespołu. Reaktywacja zespołu nastąpiła w 1995 roku, gdy dołączył do niego gitarzysta Rune Eriksen. Należy dodać, iż w zespole na przestrzeni lat występowało kilkunastu muzyków, którzy dość często się zmieniali, jednak nie przeszkodziło to zespołowi w zachowaniu unikalnego stylu.

Czym wyróżniał się zespół? Warto zaznaczyć, iż cechą charakterystyczną norweskiej formacji był styl, który udało się im wypracować. Polegał o n na szybkich partiach perkusji, a także towarzystwie nisko strojonej gitary basowej. Warto podkreślić, iż analizując działalność Mayhemu możemy powinniśmy zwrócić uwagę także na dość mroczną stronę tego zespołu. Chodzi tu o powiązania z organizacją okultystyczną Inner Circle, która została założona z inicjatywy Aarsetha. Drugą organizacją była Outer Circle, której założycielami byli fani zespołu. W bardzo dużym stopniu przełożyło się to na działalność fanów Mayhem, która polegała na przemocy oraz przestępstwach, które miały podtekst antyreligijny. Do 2007 roku zespół wydał cztery albumy studyjne, który były wysoko oceniane przez ekspertów, jak i fanów. W przyszłości zespół doczekał się coraz większej ilości negatywnych opinii.

Wobec działalności Mayhemu kontrowersje budziły między innymi próby własnego samookaleczenia, a także corpse paint. Nie obyło się także bez wykorzystania scenografii, w których uczestniczyły choćby szczątki zwierząt, a także towarzyszyły im efekty pirotechniczne. Obecnie w skład zespołu Mayhem wchodzą wokalista Attila Csihar, Jorn Stubberud grający na gitarze basowej, Jan Axel Blomberg grający na perkusji oraz gitarzysta Morten Bergeton Iversen, który gra z zespołem od 2011 roku. W przeszłości w zespole grało dwunastu innych muzyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *