Zalety kominów z rur stalowych kwasoodpornych

komin

Tradycyjne kominy

Przywiązanie do tradycji i związane z nim umiłowanie do klasycznych ceglanych kominów murowanych, rozmija się z potrzebami nowoczesnych kotłów grzewczych. Dzięki rozwojowi technologii grzewczych i usprawnieniu procesu spalania paliw stałych i płynnych, ilość generowanego ciepła uciekającego wraz ze spalinami (dymem) uległa znacznemu obniżeniu. Mniejsza temperatura spalin przyczynia się do powstawania tzw. kwaśnych kondensatów, które mogą powodować efekt mokrego komina i przyczyniać się do jego rozszczelnienia (niszczą zaprawę pomiędzy cegłami). Dlatego przy instalacji nowoczesnego kotła na paliwo płynne lub stałe, warto od razu zdecydować się na instalację wkładu kominowego w postaci rury kwasoodpornej lub budowę nowego komina MK wykonanego z materiału nierdzewnego, kwasoodpornego.

Kominy MK

komin

Nowoczesne kominy mk bazujące na rurach kominowych wykonanych ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej to nie tylko lekkie konstrukcje, ale również konstrukcje niezwykle szczelne, dobrze radzące sobie z odprowadzaniem spalin o niskiej temperaturze, ograniczające ryzyko skraplania się kwaśnych kondensatów wewnątrz przewodu kominowego. Kwasoodporne kominy MK to także brak konieczności budowy płyty fundamentowej pod komin – nieodzowne w przypadku kominów murowanych – oraz możliwość szybkiego skonstruowania dodatkowego przewodu kominowego na zewnątrz budynku. Taki komin zewnętrzny na bazie stalowych rur kominowych wystarczy przymocować do ściany budynku za pomocą klasycznych obejm i kilku śrub. Jest to niezwykle praktyczne i tanie rozwiązanie, które cechuje się wysoką efektywnością działania.

Estetyka kominów

Warto pamiętać, że nowoczesne kominy MK typu dwuściennego, czyli kominy izolowane składające się z dwóch warstw stali nierdzewnej rozdzielonych materiałem izolacyjnym, to także rozwiązanie niezwykle estetyczne, które sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Tego typu systemów kominowych nie trzeba obudowywać materiałem ceramicznym lub cegłami, ponieważ zapewniają one doskonałą izolację termiczną i niezwykle sprawne odprowadzanie spalin z kotłów opalanych drewnem, węglem, miałem węglowym, a także olejem opałowym lub gazem. Kominy wykonane z rur stalowych nierdzewnych i kwasoodpornych dobrze radzą sobie z kwaśnymi osadami będącymi efektem spalania paliw stałych i płynnych. Poza tym są to materiały odporne na rdzę i działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Montaż i czyszczenie takich kominów wymaga jednak pewnej wprawy i stosowania właściwych narzędzi, o czym należy pamiętać, by nie uszkodzić ich powłoki ochronnej.

Jeden komentarz

  1. silv

    bardzo ciekawy artykuł, krótko, zwięźle i na temat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *