Zdecydowana większość stron internetowych o kulturystyce zawiera własne opracowania na temat skuteczności działania poszczególnych rodzajów odżywek białkowych. Od wielu lat na rynku znaleźć możemy dwie podstawowe grupy takich odżywek. Pierwsza z nich to niezwykle popularne białka odzwierzęce, zwykle występujące w postaci białka serwatkowego. Druga z nich to białka roślinne, najczęściej spotykane pod postacią białka sojowego.
Większość specjalistów zajmujących się kulturystyką przekonuje, że w treningu siłowym zdecydowanie większą korzyść odniesiemy stosując białka odzwierzęce, które są nie tylko lepiej wchłaniane i przyswajane przez organizm człowieka, ale także sprzyjają pobudzeniu mięśni do szybszego wzrostu. Z kolei serwisy internetowe prowadzone przez osoby związane ze środowiskiem wegetarian twierdzą, że białko sojowe ze względu na wysycenie wszystkimi podstawowymi aminokwasami egzogennymi jest pełnowartościowym białkiem, które z powodzeniem może zastąpić białka pochodzenia odzwierzęcego. Ponadto według przytaczanych opinii, jest to białko o wysokim poziomie przyswajalności, a zatem może być ono z powodzeniem stosowane nie tylko jako sposób na osiągnięcie pożądanego bilansu energetycznego, ale także jako wartościowa odżywka białkowa dla sportowców, również osób uprawiających kulturystykę czy sporty siłowe.
Dla ortodoksyjnych kulturystów białko sojowe może być stosowane jedynie jako forma uzupełnienia białek pochodzenia odzwierzęcego i to jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Poza tym serwisy zajmujące się sportami siłowymi zalecają stosowanie tego typu odżywek białkowych kobietom i osobom, które są na diecie. Niski indeks glikemiczny oraz wysoka zawartość błonnika w białku sojowym oraz wielu innych półproduktach sojowych sprzyja redukcji wagi. Dla sportowców o mniej radykalnych poglądach, stosowanie białek roślinnych, zwłaszcza dobrze przyswajalnego białka sojowego, nie wydaje się niczym zdrożnym. Co więcej, ten rodzaj odżywek białkowych ma jedną olbrzymią zaletę, są to odżywki zdecydowanie tańsze niż klasyczne białka serwatkowe, co wpływa na ich większą dostępność dla statystycznego amatora sportów siłowych.
Najskuteczniejszym sposobem na sprawdzenie skuteczności działania konkretnej odżywki białkowej będzie jej przetestowanie. Być może okaże się, że w twoim treningu, zwłaszcza wtedy, gdy nie jest to trening szczególnie intensywny, białko sojowe przyniesie porównywalne efekty ze stosowaniem tradycyjnej suplementacji serwatkowej. Poza tym białka roślinne będą jedyną akceptowalna formą uzupełniania diety, zrównoważenia bilansu białek, w przypadku wegetarian.