Jakie buty damskie do biegania wybrać?

buty damskie

Na przełomie ostatnich lat jogging stał się bardzo modnym rodzajem aktywności fizycznej. Biegają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby borykające się z nadmiarem kilogramów, jak i te o szczupłej sylwetce. Aby jednak czerpać z zajęcia prawdziwą satysfakcję, zastanowimy się, jakie buty damskie do biegania wybrać. Ostateczna decyzja jest ściśle uwarunkowana rodzajem podłoża, po jakim będziemy biegać, a także prowadzonym stylem życia.

buty damskiePewnie nowością nie będzie stwierdzenie, że dobre buty damskie do biegania to takie, które nie będą przeszkadzały w uprawianiu sportu i dostarczą nam maksymalny poziom komfortu. Od odpowiednio dobranego obuwia w dużym stopniu zależy nasza satysfakcja z biegania, a to z kolei istotnie przełoży się na samopoczucie podczas treningu i chęć dalszej motywacji. Należy również zauważyć, że od odpowiednio dobranych butów damskich zależy, czy nie będą doskwierać nam urazy czy kontuzje, masowo pojawiające się u amatorów biegania, a także przyczynimy się do zmniejszenia dolegliwości bólowych wynikających z kiepskiej kondycji fizycznej.

Aby buty damskie podczas biegania zapewniały nam najwyższy poziom komfortu, powinny być dopasowane do podbicia. W tym zakresie możemy wyróżnić trzy typy obuwia – na podbicie normalne, niskie oraz wysokie. W pierwszym przypadku warto wybierać obuwie z systemem stabilizującym, stanowiące mieszankę trzymania oraz amortyzowania wstrząsów. Ich cechą charakterystyczną jest zwykle lekko wykrzywiony kształt i podwójnie wykonana podeszwa, niekiedy wzmocniona wkładką usztywniającą. Buty damskie w przypadku pań o niskim podbiciu powinny być wyposażone w system podtrzymujący. Są sztywne, o prostym kształcie, w pełni kontrolujące ruchy stopy. Ich atutem jest wysoka trwałość oraz nieco większa waga. W przypadku butów damskich na wysokie podbicie, optymalnym wyborem okażą się miękkie fasony, o elastycznej podeszwie, zazwyczaj wyposażone we wkładki amortyzujące. Tak dopasowane obuwie umożliwi stopie swobodne poruszanie się i ochroni przed wstrząsami, jakie mogą powodować uderzenia o podłoże.

Szukając dla siebie idealnych butów damskich, często można spotkać się ze sformułowaniem obuwia trailowego oraz do biegania do ulicy. Ostatnie, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do biegania po chodnikach czy po innych utwardzonych powierzchniach. Z kolei modele trailowe dedykowane są osobom, które lubią biegać po naturalnym terenie, w którym jest bardzo dużo piachu czy innych niedogodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *