Chociaż nie wszystkie dostępne na rynku drony są przeznaczone do filmowania i robienia zdjęć, to właśnie możliwość nagrywania i fotografowania z unikalnej perspektywy stanowi główną przyczynę rosnącej popularności tych urządzeń. Oczywiście jakość filmów i zdjęć, jakie dany model drona może wykonać, zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania zamontowanej w nim kamery. Jednakże bardzo dużo zależy tutaj także od innej części. Gimbal – bo o nim mowa – odpowiada za izolację kamery od drgań jej operatora. To właśnie od gimbala zależy stabilność obrazu nagrywanego przez kamerę.
Gimbale to osiowe mocowania umożliwiające swobodne obracanie zamocowanego przedmiotu. Zasadniczo dzielą się na jednoosiowe, dwuosiowe i trójosiowe. Każda oś posiada własne oznaczenie techniczne: ta biegnąca wzdłuż obiektywu nazywa się „roll” (inne nazwy to „dash” oraz „kołyska”) i jest oznaczana literą „X”, ta biegnąca w poprzek obiektywu to „tilt” (w innej terminologii to „pitch”, „nick”) i jest oznaczana literą „Y”, wreszcie ta wyznaczająca obrót panoramiczny kamery nosi nazwę „pan” (inaczej „yaw”) i jest oznaczana literką „Z”.
Powszechną praktyką jest montowanie kamery pod ramą drona właśnie przy pomocy gimbala. Mocowanie to spełnia dwie podstawowe funkcje: (a) pozwala modyfikować ustawienie kątowe aparatu bądź kamery względem wskazanej osi oraz (b) stabilizuje kamerę lub aparat względem osi „tilt” i „roll”, dzięki czemu linia horyzontu w nagrywanym obrazie nie ulegnie zmianie bez względu na to, co dzieje się z ramą drona.
Jeżeli nasz dron jest wyposażony w gimbal jednoosiowy, to znaczy że zamontowana w nim kamera jest stabilizowana względem osi „tilt” (czyli góra-dół). Gimbal dwuosiowy stabilizuje kamerę zarówno względem osi „tilt”, jak i „roll” (lewo-prawo). Z kolei dzięki gimbalowi trójosiowemu stabilizowany jest również panoramiczny obrót kamery.
Kluczowym parametrem gimbala jest jego ładowność, czyli maksymalna wielkość (tj. masa i rozmiar) kamery lub aparatu, który można na nim zamontować. Jest to o tyle istotne, że wysokiej jakości sprzęt nagrywający jest na ogół dość ciężki. Jeżeli zdecydowaliśmy się na samodzielne złożenie własnego drona (co wbrew pozorom nie jest wcale trudne), to wybierając gimbala musimy być już zdecydowani, jakiego typu sprzęt nagrywający chcemy do niego przymocować. W sklepach znajdziemy gimbale specjalnie dedykowane do montażu konkretnych modeli aparatów i kamer.
Nowością, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem użytkowników dronów, jest tzw. gimbal bezszczotkowy. Jak sama nazwa wskazuje, jest on sterowany przy pomocy silników bezszczotkowych. Jest to rozwiązanie chętnie wybierane przez tych, którzy swoje drony konstruują sami, ponieważ mechanizm działania takiego gimbala jest bardzo prosty.
Jeżeli dron to dla Ciebie przede wszystkim narzędzie do nagrywania filmów i robienia zdjęć, nie koncentruj całej swojej uwagi na kamerze. Odpowiednio dobrany gimbal znacząco poprawi jakość Twoich filmów i zdjęć.