Hiszpania- kolorowa i różnorodna.

Hiszpania zawdzięcza swoje bogactwo kulturowe długiej u zawiłej historii. Zabytki- zwłaszcza sztuki mauretańskiej i piękne plaże powodują, że jest ona jednym z najchętniej odwiedzanych krajów na świecie. Osłabiona gospodarczo po wojnie domowej (1939- 1975) i dyktaturze generała Franco, po przystąpieniu do Unii Europejskiej w 1986 roku, zaczęła prężnie się rozwijać. Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim i zajmuje 85% całej jego powierzchni.  W środkowej części kraju leży rozległa wyżyna Maseta, otoczona pasmami górskimi.  Na północy piętrzą się Pireneje- najwyższy łańcuch górskich Hiszpanii. Aż 90% obszaru państwa zajmują właśnie wyżyny i góry. Panuje tam klimat umiarkowany. Do Hiszpanii należą wysypy Kanaryjskie, Baleary i trzy małe wysepki u wybrzeży Maroka. Najwyższym szczytem kraju jest Pico de Teide, na Teneryfie (3718 m n.p.m). Najdłuższą rzeką jest Tag ( 1120 km- 1007 km w granicach Hiszpanii).  Z kolei największym jeziorem jest Sanabria (3,18 km2). Liczba ludności przekracza 40 mln, a społeczeństwo jest jednolite pod względem narodowościowym, lecz podlega wewnętrznemu zróżnicowaniu w języku regionalnym oraz grupach regionalnych np. Katalończycy, Kastylijczycy, Andaluzyjczycy czy Baskowie. Ustrój Hiszpanii to dziedziczna monarchia parlamentarna.  Głową państwa jest król z panującej od XVIII w. dynastii Burbonów. Stolicą kraju jest Madryt.

Nie tylko stolica kraju.

Położenie na wybrzeżu oraz wielowiekowe kontakty z Francją, a także Włochami sprawiły, że Barcelona jest miastem otwartym na wpływy z zewnątrz, dynamicznym, przychylnym rozmaitym inicjatywom  twórczym. Miasto stanowi centrum życia politycznego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego. Jest to drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii. Usytuowane jest nad zatoką morską, na zboczach granitowych i łupkowych wzniesień. Leży na północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego ok. 150 km a południe od Pirenejów i granicy z Francją. Barcelona to również największy port hiszańskiego wybrzeża śródziemnomorskiego. Co trzeba zobaczyć będąc w Barcelonie? Po pierwszy, słynną bazylikę (świątynia rzymskokatolicka) Sagrada Familia – zaprojektowana przez najpopularniejszego architekta secesyjnej Hiszpanii Antoniego Gaudiego. Po drugie, Park Guell, który jest najbardziej znanym parkiem miasta. Lokalizuje się w północno-centralnej jego części- dzielnica El Carmel. Także autorstwa Gaudiego. Od samego wejścia do parku widać unikalne budowle i rzeźby. Od 1984 r. znajduje się na liście UNESCO. Kolejnym ciekawym obiektem jest Camp Nou- największy stadion piłki nożnej w Europie (może pomieścić  98,800 osób).

Warto odwiedzić także Pałac Narodowy (najważniejsze muzeum w Hiszpanii, gdzie zgromadzono dzieła sztuki europejskiej z niemal każdego okresu dziejowego), port morski, Pałac Muzyki Katalońskiej, gotycką Katedrę Santa Eulalia oraz Font Màgica, czyli ogromną  „magiczną fontannę” znajdującą się u podnóża wzgórza Montjuic. To tylko niektóre z atrakcji!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *