Jak bezpiecznie przechowywać płyty winylowe?

stojak na płyty winylowe

Chociaż płyty CD i pliki w formie cyfrowej cieszą się największym powodzeniem jako nośniki muzyki, to jednak płyty winylowe nadal mają wielu fanów, a niektórzy z nich mogą pochwalić się naprawdę pokaźnymi kolekcjami swoich albumów. Gdy także masz ich coraz więcej, w takim przypadku warto zastanowić się nad tym, jak je przechowywać – to ważne, ponieważ płyty winylowe narażone są na uszkodzenia mechaniczne, dlatego bezpieczeństwo jest tutaj kluczową kwestią.

Przechowywanie płyt winylowych tylko z pozoru jest prostą rzeczą. Trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby mogły one być właściwie ochronione przed szkodliwymi czynnikami. Jak ustawić płyty? Czy należy kupić specjalny stojak na płyty winylowe czy może wystarczy tylko pudełko? Melomanów zapraszamy do sprawdzenia naszych porad.

Idealna pozycja do przechowywania płyt winylowych

stojak na płyty winyloweTo najważniejsza reguła, o której należy pamiętać – płyty należy przechowywać pionowo. Dlaczego? Ponieważ nie tylko zabezpieczone są one przed naciskiem tworzonym przez inne płyty w pozycji poziomej, to jeszcze dodatkowo także można łatwiej je przeglądać. Gdy układa się płyty w pozycji poziomej, wtedy istnieje ryzyko ich odkształceń, a w konsekwencji płyta winylowa może być niezdatna do użytku.

Opakowania na płyty

Kolejna ważna kwestia to zabezpieczenie samych płyt. Są one oryginalnie sprzedawane w tekturowych kopertach oraz w wewnętrznych bibułkach. Eksperci zalecają, aby wymienić bibułkę na płycie na specjalne folie antystatyczne, ponieważ wtedy jest ona lepiej zabezpieczona przed mikroskopijnym uszkodzeniami, które mają wpływ na jakość muzyki. Zewnętrzne koperty płyt także warto zabezpieczyć – można kupić na nie specjalne folie ochronne. Warto zdecydować się na taki wydatek, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi, aby zniszczyć kopertę.

Szafa, stojak czy pudło?

Na koniec trzeba jeszcze dobrać odpowiednie miejsce do przechowywania kolekcji. Najlepszym rozwiązaniem będzie specjalny stojak na płyty winylowe(np. http://www.djbox.pl/pol_m_Meble_Plyty-572.html), który pozwoli na ich przechowanie pionowe i łatwe wyszukiwanie odpowiednich tytułów. Stojak na płyty winylowe zwykle ma formę otwartą, ale może także być dekoracyjnym pudełkiem o idealnych na płyty wymiarach, dlatego te można dopasować je do aranżacji wnętrza. Także dobrym rozwiązaniem będzie szafka – powinna mieć ona wysokość półek optymalną do wysokości płyt. Niektóre szafki posiadają dodatkowe przegrody, aby zapobiegać przewracaniu się płyt w niepełnej półce.

Dlatego jeżeli chcesz zabezpieczyć kolekcję swoich płyt winylowych, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby dobrać odpowiedni sposób ich przechowania – wtedy będą bezpieczne i posłużą ci na długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *