Poszetka – jak należy ją nosić?

poszetki

Nie każdy mężczyzna wie nawet o jej istnieniu, ale jej używanie nie jest jeszcze całkowicie zapomniane. Poszetka, ponieważ to właśnie o niej mowa, wraca obecnie do łask. Czym jest, jak należy ją nosić i gdzie można ją kupić? Zapraszamy do sprawdzenia naszego małego kompendium wiedzy o poszetkach.

Co to jest poszetka?

poszetkiPoszetka, z języka francuskiego 'pochette’, po angielsku 'pocket square’ lub 'handkerchief’ jest niewielka chusteczką o kwadratowym kształcie, której bok ma najczęściej 15-20 centymetrów. Poszetka przeznaczona jest do noszenia w górnej kieszonce marynarki, której nazwa to brustasza – od słów 'brust’, czyli pierś i 'tasche’, czyli kieszonka. Często mylnie do brustaszy wkładany jest bukiecik kwiatów, który należy nosić w butonierce, czyli w niewielkim otworze na guzik w klapie marynarki lub żakietu.

Zasadniczo poszetka jest ozdobą męskiego garnituru, chociaż w przeszłości miała praktyczne zastosowanie i służyła głównie do celów higienicznych. Stosowana byłą również w wojsku – jako podręczny bandaż czy jako biała flaga. Poszetki wykonuje się najczęściej z naturalnych materiałów – bawełny, lnu, jedwabiu. Teraz można też spotkać te szyte z niedrogich materiałów syntetycznych.

Jak nosić poszetkę?

Poszetka, jak już zostało wskazane, jest przeznaczona do umieszczenia w brustaszy. Można układać ją na dziesiątki różnych sposobów, podobnie jak w przypadku krawatów, by stworzyć z niej efektowny wachlarzyk wystający z kieszonki. W internecie znaleźć można dużo poradników, jak fantazyjnie ułożyć poszetkę.

Także powinna być ona dopasowana do stroju mężczyzny i komponować się z jego elementami, w tym z krawatem oraz z koszulą. Wtedy, gdy krawat jest kolorowy i wzorzysty, lepiej zdecydować się na poszetkę o jednolitym kolorze. Podobnie w przypadku koszuli. Gdy krawat i koszula są natomiast stonowane, można wybrać bardziej kolorową poszetkę. Wybór wzorów i kolorów jest bardzo szeroki. Zawsze klasyczna jest poszetka biała, którą można nosić z każdym zestawem. Nie zaleca się wybierania poszetki w kolorze beżowym do białej koszuli – wtedy może wyglądać na zabrudzoną.

Gdy chodzi o materiały, to poszetki wykonane z jedwabiu najbardziej pasują do strojów formalnych, natomiast te wykonane z lnu czy bawełny do bardziej codziennych, casualowych kreacji.

Poszetki można obecnie kupić w sklepach z elegancką męską modą, także w tych internetowych. Asortyment jest bardzo szeroki, dlatego też można dopasować je indywidualnie do swojego gustu. Cena poszetki zależna jest przede wszystkim od gatunku materiału oraz od marki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *