Jak czytać nuty na gitare?

nuty na gitare

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z grą na gitarze powinniśmy przede wszystkim zyskać umiejętność czytania nut na gitarę. To absolutne podstawy, z którymi musi zaznajomić się każdy chętny, który chce w większym stopniu zaznajomić się z tym instrumentem muzycznym. Podejmując samodzielną naukę, która będzie oparta na licznych poradnikach oraz wskazówkach w formie wideo warto wiedzieć, jak odczytywać nuty, bowiem z ich wykorzystaniem często podawany jest zapis nutowy. Nasze umiejętności powinny pozwalać na jego bezproblemowy odczyt. Każdy, kogo interesują nuty na gitare musi mieć świadomość, iż oktawa składa się z 12 półtonów, do których zaliczamy znane ze szkoły DO Re mi fa sol la Si do. Chcąc poznać jak czytać nuty powinniśmy także zapoznać się z informacjami dotyczącymi oktaw. Każdy gitarzysta musi mieć świadomość, w jaki sposób wygląda oktawa subkonta, oktawa kontra, oktawa wielka, oktawa mała, oktawa razkreślna, dwu, trzy, cztery oraz pięciokreślna.

Chcąc podjąć się nauki jakichkolwiek chwytów, z którymi powinna poradzić sobie osoba początkująca powinniśmy wiedzieć między innymi o tym, iż linie poziomy prezentują struny, natomiast linie pionowe określają progi. Warto mieć także świadomość, iż pierwsza linia w poziomie liczona od góry to odpowiednik struny E1, która jest najcieńsza. W dalszej kolejności od góry do dołu występują struny H2, G3, D4, A5 oraz struna basowa E6. Niewątpliwie nuty na gitare musimy znać, jeśli chcemy zagrać dowolny utwór. Bardzo ważna jest także znajomość numeracji, jaka obejmuje nasze palce. Numerem oznaczonym jako 1 jest palec wskazujący, 2 – palec środkowy, 3 – palec serdeczny, a 4 – mały palec. Do grona najtrudniejszych chwytów możemy zaliczyć trzy jedynki, które przekładają się na ułożeniu palca wskazującego wzdłuż progu.

Tematowi nut na gitarę powinniśmy poświęcić odpowiednio dużo czasu. Ponadto nie należy zrażać się niepowodzeniami, które mogą pojawić się na naszej drodze. Chcąc się podbudować można zajrzeć choćby na forum, które opisuje, w jaki sposób niektórzy rozpoczynali swoją przygodę z nauką gry na gitarze. Początki zawsze bywają trudne, a nauce mogą towarzyszyć między innymi drętwiejące palce oraz ból w nadgarstku. Znając już podstawy dotyczące nut na gitarę powinniśmy poznać długość nut, a także pauzy. W dalszej kolejności powinniśmy skupić się na pięciolinii i kluczach, a także takcie oraz metrum. Nuty na gitare możemy kupić w jednym z wielu sklepów internetowych, które posiadają w swojej ofercie właśnie taki asortyment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *