Powtarzające się w mediach co jakiś czas narzekania na spadek czytelnictwa w naszym kraju, jakkolwiek uzasadnione, często nie uwzględniają wzrostu popularności książek elektronicznych. Polacy coraz chętniej kupują elektroniczne czytniki książek w formatach „.mobi”, „.epub” czy „.pdf”. Równocześnie, dzięki szybkiemu rozprzestrzenianiu się wyposażonych w duże ilości pamięci i wysokiej jakości podzespoły dźwiękowe smartfonów, wzrasta popularność „książek do słuchania”. Najlepsze audiobooki są nagrywane w bardzo wysokiej jakości i czytane przez profesjonalnych lektorów bądź znanych aktorów, co jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność „dźwiękowych lektur”.
Oczywiście sama idea książki audio jest bardzo stara; jej narodziny o wiele lat poprzedzają nastanie ery tanich i praktycznych przenośnych odtwarzaczy audio. Pierwsze audiobooki powstały już w latach 30. ubiegłego wieku, a ich popularność wzrastała wraz z pojawianiem się coraz to bardziej nowoczesnych nośników audio: kaset magnetofonowych, płyt CD i wreszcie MP3. Obecnie audiobooków możemy słuchać w doskonałej jakości przy pomocy prostej aplikacji w telefonie, która pozwala przewozić ze sobą całą bibliotekę książek. Kiedy powiążemy ten postęp technologiczny ze zwiększającą się mobilnością Polaków (coraz więcej czasu spędzamy korzystając z komunikacji miejskiej w drodze do i z pracy lub szkoły), wypieranie tradycyjnych książek przez ich audio-odpowiedniki stanie się w pełni zrozumiałe. Komu chciałoby się taszczyć ze sobą grube tomiszcza, kiedy całą szafę książek można zmieścić w małym telefonie? Po co zamęczać wzrok po całym dniu pracy, kiedy można zamknąć oczy i dać się zahipnotyzować deklamatorskim talentom lektora? Dzięki książkom w wersji dźwiękowej przeszkodą w oddawaniu się lekturze nie będzie nawet prowadzenie samochodu.
W Internecie znajdziemy wiele stron, z których książki dźwiękowe można pobrać za darmo. Na ogół nie oferują one jednak zbyt szerokiego wyboru, ograniczając się do szkolnych lektur i starych pozycji, do których prawa autorskie zdążyły już wygasnąć. Również jakość nagrań udostępnianych na tego typu stronach często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego na często pojawiające się pytanie „czy warto płacić za audiobooki?” odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Najlepsze audiobooki to właśnie te, które kupimy w renomowanych księgarniach internetowych. Kupując taką książkę płacimy nie tylko za prawa autorskie, ale także za doskonałą jakość nagrania i profesjonalne, skutecznie skupiające uwagę słuchacza odczytanie danego utworu. Książki darmowe są często czytane przez komputerowe syntezatory mowy, które nie tylko nie są w stanie oddać zawartych w tekście emocji i „klimatu”, ale też stają się dość szybko męczące. Tymczasem od książki czytanej przez utalentowanego aktora nie sposób się oderwać. W niektórych przypadkach nastrój przekazywany w tekście jest wzmacniany przez podłożony podkład muzyczny.
Na koniec wypada nam zaprosić Państwa do zapoznania się z naszą ofertą. U nas znajdą Państwo tylko najlepsze audiobooki: najbardziej wzięte tytuły czytane przez najznamienitsze głosy.