Farby olejne – co i jak?

farby olejne dla malarza

W świecie malarstwa można spotkać różne rodzaje farb to tworzenia dzieł. Najbardziej podstawowymi są farby akrylowe oraz farby olejne. Farby olejne są to farby – jak sama nazwa wskazuje – produkowane na bazie oleju. To właśnie w oleju zawieszony jest pigment. Charakteryzują się one w przeciwieństwie do farb akrylowych długim czasem schnięcia. To właśnie dlatego powstanie dzieła farbą olejną trwa najdłużej – ze względu na czas schnięcia farb.

Czas schnięcia farb olejnych

Ze względu na długi czas wysychania farb olejnych malarz musi wstrzymywać swoje prace przed nałożeniem kolejnego koloru, żeby farby mu się nie zmieszały. W ten sposób powstaje bardzo wyraźna barwa jak i wyczuwalne pod palcami charakterystyczne zgrubienia gdy dotknie się obrazu.

farby olejne 2016

Farby olejne sprzedawane są przez sklepy plastyczne w specjalnych tubkach umożliwiających łatwą aplikację na deskę malarską. Wszystkie rodzaje farb olejnych można ze sobą mieszać w celu uzyskania dodatkowego koloru. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo można opierać się na 4 podstawowych kolorach nie wydając pieniędzy na inne, bo można je samemu zrobić.

Wszechstronność stosowania

Farby olejne znajdują zastosowanie również w innych dziedzinach. Między innymi w budownictwie jak i przemyśle. Wykorzystywane farby olejne w budownictwie pełnią przede wszystkim formę ochronną. Są to farby, które po położeniu można wycierać mokrą szmatką i nie ścierają się. Stosuje się je przede wszystkim do różnego rodzaju lamperii w zakładach gastronomicznych jak i na przykład na klatkach schodowych gdzie ściany są narażone na szybkie zabrudzenie.

Malowanie po różnych powierzchniach

W przemyśle można zauważyć obecność farb olejnych na różnego rodzaju przedmiotach, na przykład na filiżankach. Bardzo modne są takie malowane ręcznie, ale jednocześnie są one drogie. Jak widać farby olejne mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia i pomimo że schną dużo dłużej niż farby akrylowe to przez cały czas są stosowane i lubiane. Na dzień dzisiejszy nie wymyślono jeszcze żadnego środka zastępczego dla farb olejnych w malarstwie, jak widać farby olejne służą człowiekowi od wielu lat i nadal znajdują swoje szerokie zastosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *