Wybór odpowiedniego regału do przechowywania towarów powinien uwzględniać takie kwestie jak wielkość magazynu, specyfika towaru oraz wybrany przez przedsiębiorcę sposób magazynowania – czy towary przechowywane są na paletach, w zbiornikach, luzem czy w kartonach. Jeśli szukamy regałów optymalnie dostosowanych do danej przestrzeni i konkretnego rodzaju działalności, powinniśmy pamiętać o uwzględnieniu tego typu czynników. Oczywiście dla części przedsiębiorców duże znaczenie ma również cena samych regałów. Zakładamy jednak, że lepiej nieco więcej zapłacić za system magazynowy, który będzie oszczędzał nam czas i zwiększał dostępną przestrzeń magazynową, niż zainwestować mniej, ale kupić regały, które szybko okażą się niewystarczające względem naszych potrzeb.
Jakie zatem regały wybrać, by odpowiadały one konkretnym potrzebom danej hurtowni, magazynu czy sklepu?
Regały półkowe
To jeden z najbardziej rozpowszechnionych typów regałów spotykanych w dziesiątkach sklepów, hurtowni i magazynów. Tego typu regały przeznaczone są przede wszystkim do magazynowania ręcznego towarów lekkich lub średnio ciężkich, których załadunek i rozładunek może być wykonany ręcznie, bez konieczności angażowania specjalistycznego sprzętu takiego jak wózki widłowe. Systemy półkowe są bardzo uniwersalne i można stosować je w wielu różnych branżach. Takie regały łatwo zdemontować, powiększyć o kolejne półki, podwyższyć lub obniżyć. Idealnie sprawdzą się zatem w pomieszczeniach o nietypowych wymiarach i kształtach.
Regały wspornikowe
To specyficzny rodzaj regałów przeznaczonych do przechowywania długich elementów takich jak deski, różnego rodzaju szyny, kątowniki, rury i wielu innych. Ten typ regałów sprawdzi się zatem głównie w tych sklepach i hurtowniach, które zajmują się sprzedażą artykułów budowlanych. Takie regały mogą przydać się również w firmach trudniących się produkcją lub sprzedażą materiałów tekstylnych, które nierzadko przybierają formę kilkumetrowych bali.
Regały paletowe
To podstawa każdego profesjonalnego systemu magazynowego, gdzie towary składowane są na paletach. Regały tego typu zapewniają bezpośredni dostęp do każdej palety, co pozwala oszczędzić czas przy załadunku i rozładunku towaru – nie musimy zdejmować jednej palety z towarem, by dostać się do kolejnej. Tego typu systemy to idealne rozwiązanie dla dużych magazynów, w których do pracy wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt tj. podnośniki, wózki widłowe i inne. Regały tego typu mają uniwersalną budowę, dzięki czemu łatwo dostosować je do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, wielkości hali magazynowej, a także specyfiki towaru, jaki jest przechowywany w magazynie.