Kozaki – wszechstronne buty

marco tozzi

Jednymi z najbardziej uniwersalnych butów, jakie możemy znaleźć w garderobie każdej modnej kobiety, są kozaki. Po pierwsze, są wszechstronnym uzupełnieniem stroju, który pasuje do wielu różnorakich kreacji.

Odpowiednio dobrane kozaczki możemy założyć do właściwie wszystkiego – od wielkich, ciepłych płaszczy, przez puchate kurtki w stylu Pi i Sigma aż po bardziej ekstrawaganckie (przynajmniej w sezonie jesienno-zimowym) elementy stroju, takie jak krótkie spódnice i sukienki. Kozaki można więc założyć do wielu rzeczy znajdujących się w garderobie, co ma niebagatelne znaczenie podczas tak kapryśnego pogodowo sezonu, jakim jest końcówka roku w naszym kraju.

To jednak nie koniec wszechstronności kozaczków – oprócz funkcji ozdobnych, mogą one spełniać również wiele praktycznych funkcji. Warto mieć je na uwadze przy zakupie nowych butów, bo o ile w przypadku innych krojów (jak chociażby nieśmiertelne szpilki) czasami trzeba poświęcić funkcjonalność na ołtarzu mody, to jednak w przypadku kozaków wcale nie musi tak być. Można bez problemu nabyć kozaki, które nie tylko będą się pięknie prezentowały, ale również zapewnią naszym nogom szereg komfortów, jakże istotnych w tych ostatnich miesiącach roku. Dobre buty tego typu powinny być ciepłe – ale też pozwalające skórze na oddychanie, dlatego ostrożnie z syntetycznymi materiałami. Oprócz poprawnego regulowania temperatury, kozaki powinny być przede wszystkim nieprzemakalne – ponieważ wciąż spotykać się będą z wilgocią. Czy to podczas jesiennych deszczów, czy to podczas brodzenia zimą w śniegu czy też w wyniku jesiennych roztopów. Wreszcie – jeżeli chodzi o funkcjonalność kozaków, nie warto podczas zakupów traktować po macoszemu tematu podeszwy. Trzeba mieć na uwadze, że tego rodzaju buty zakładamy głównie podczas raczej chłodnej pogody, a więc takiej, podczas której często natrafimy na śnieg i zamarznięte kałuże. Dobrze zaprojektowana i solidnie wykonana podeszwa buta może uchronić nas od bolesnego upadku i ciągnącej się za nami przez długie miesiące kontuzji.

Tyle o funkcjonalności tych butów, przejdźmy wreszcie do tego, co tygryski lubią najbardziej – kwestii mody. Jakiego rodzaju kozaki są najpopularniejsze w sezonie jesienno-zimowym roku 2014? Zdecydowanie najpopularniejszym modelem są buty sięgające poza kolana – to one grały pierwsze skrzypce na wybiegach modowych. Materiał, z jakiego są wykonane, wydaje się być przy tym bez większego znaczenia, dlatego panuje tutaj swego rodzaju dowolność i możemy zaszaleć – tak samo jak w temacie wzornictwa. Najważniejszy jest krój i model.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *