Co należy kupić w sklepie motoryzacyjnym?

Początkujący właściciele samochodów zazwyczaj nie mają pojęcia, jakie części należy systematycznie wymieniać, w jakim okresie czasu, gdzie należy je kupić. Zazwyczaj pamiętamy o przeglądach, o ubezpieczeniu a nie o wymianie poszczególnych elementów w samochodzie. A takimi elementami są na przykład filtry. Można je kupić zarówno w każdym sklepie motoryzacyjnym, czasami dostać u mechaników, zamówić przez Internet. Niemal wszystkie samochody mają dedykowane filtry, dlatego przez zakupem warto sprawdzić, czy dane produkty są dedykowane dla naszej marki i naszego modelu.
Na pewno
filtry samochodowe  należy wymienić zawsze wtedy, kiedy został kupiony używany samochód. Kupujący nigdy nie ma pewności, co do terminu wymiany filtra. Jest to zbyt ważny element w samochodzie a jego wymiana wcale nie kosztuje zbyt dużo. Do dyspozycji mamy filtry oleju, filtry powietrza, filtry paliwa, filtry kabinowe. Filtry oleju mają za zadanie oczyścić oleje z cząsteczek stałych. Stosowane są dla olejów silnikowych, hydraulicznych i w automatycznych skrzyniach biegów. Do wyboru kupujący ma puszkowe filtry olejowe oraz wkłady filtrów oleju. Ogólnie rzecz biorą filtry samochodowe oleju powinno się wymieniać każdorazowo podczas wymiany oleju.

Filtry powietrza, z kolei, projektowane są specjalnie do konkretnych modeli silników. Powinny być wymieniane co 20 – 30 tysięcy kilometrów (w nowszych samochodach). Dobrym pomysłem jednak jest przyspieszenie tego procesu, ponieważ drogi w Polsce nie należą do najlepszej jakości. Dlatego też warto takiej wymiany dokonywać co 10-15 tysięcy kilometrów.
Dalej mamy
filtry samochodowe kabinowe, które stosowane są we wszystkich samochodowych urządzeniach klimatyzacyjnych. Zadaniem tych filtrów jest oczyszczanie powietrza pobieranego z zewnątrz. Zbyt mała częstotliwość wymiany może prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu, wywołania reakcji alergicznych. Warto wymieniać filtry co 15 tysięcy kilometrów. Dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia, warto tych wymian dokonywać o wiele częściej.

Posiadanie dobrej jakości filtrów samochodowych sprawi, że samochód będzie użytkowany bezpiecznie i ekonomicznie. Dlatego też każdy kierowca powinien posiadać filtry samochodowe w swoim bagażniku. Przy każdym przeglądzie warto wymieniać filtry, dopieszczać swój samochód. Tylko wtedy przemieszczający się nim pasażerowie będą czuli się pewnie i swobodnie. Nie ma znaczenia, czy samochód należy do tych nowszych, czy starszych, przede wszystkim należy dbać o odpowiednią częstotliwość wymian filtrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *