Od czasu, kiedy komputery zaczęły służyć do rozrywki (najpierw do gier, a potem także do oglądania filmów), karty graficzne stały się jednymi z ich kluczowych komponentów. To od nich zależy jakość obrazu przedstawianego na ekranie monitora.
W związku z galopującym rozwojem technologii przetwarzania informacji obrazowej, karty graficzne należą również do najszybciej starzejących się części komputera. Jeśli regularnie gramy w gry komputerowe i szybko sięgamy po najnowsze tytuły, to na nowe karty graficzne przeznaczymy sporo pieniędzy. Nowe karty posiadają więcej złączy multimedialnych, pozwalają wyświetlać obraz na wielu monitorach, są bardziej energooszczędne i równocześnie bardziej wydajne, słabiej się nagrzewają podczas obciążenia.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nowej karty graficznej? Przede wszystkim na jej przeznaczenie. Przeciętny użytkownik komputera sporadycznie gra w gry komputerowe, ogląda filmy i przegląda zdjęcia ze swojego aparatu. Do bezproblemowego wykonywania tych czynności wystarczająca będzie karta z 512MB pamięci oraz cichym chłodzeniem. Jeżeli komputer jest dla nas wyłącznie narzędziem biurowym i używamy go do pracy w edytorach tekstu i arkuszach kalkulacyjnych oraz przeglądania stron internetowych, wystarczy nam najtańsza karta z cichym, najlepiej pasywnym systemem chłodzenia. W wypadku, gdy komputer służy nam głównie do oglądania filmów, najlepszą opcją będzie tania karta graficzna obsługująca obraz w formacie HD oraz posiadająca złącze HDMI lub Display Port. Potężnej karty graficznej nie będzie też potrzebował ktoś, kto korzysta z komputera przy tworzeniu muzyki. Im przyda się wydajna karta, która nie będzie korzystać z pamięci RAM komputera. Duże pieniądze w karty graficzne inwestują głównie nałogowi gracze.
Najdroższe karty graficzne cechuje wysoka wydajność oraz niska energooszczędność. Ze względu na intensywne nagrzewanie się tych kart podczas ich wytężonej pracy, montuje się na nich dodatkowe systemy chłodzące, które głośno pracują i pochłaniają dodatkową energię. To z kolei wymaga obecności mocnego zasilacza w komputerze. W zamian za to karty te pozwalają na zabawę w wirtualnym świecie o bardzo wysokiej rozdzielczości.
Najważniejszym podzespołem w każdej karcie graficznej jest procesor graficzny (tzw. GPU/chip). Taktowanie (częstotliwość pracy rdzenia) tego procesora wyraża się w jednostce MHz. Im wyższa wartość taktowania procesora, tym wydajniejsza jest karta graficzna. Przeglądając specyfikację techniczną karty powinniśmy też zwrócić uwagę na podzespoły Pixel i Vertex Shader (ewentualnie Unified Shader i Stream Processors). Zadaniem tych elementów jest przetwarzanie pikseli i wielokątów w zaawansowanych układach graficznych. Ważnym parametrem każdej karty graficznej jest także wspomniana już pamięć, nazywana niekiedy „pamięcią video”. Dla gracza optymalny poziom tej pamięci to 1GB, najlepiej GDDR. Wreszcie szyna pamięci karty, czyli element odpowiedzialny za prędkość przesyłu danych w jej wnętrzu, nie powinna mieć mniej niż 128 bitów.